Filter by price
Filter by brands
Showing 685–696 of 836 results
Penhaligon’s The Ingenue Cousin Flora For Women Edp,Transparent/75m
Beyond physical health, this product can help to improve your mood, enhance your appearance and boost your self-esteem. It can also help to exhibit personal style and it is an important element of social expression.
Top Notes: citrus cocktail
Heart notes : musk
Base notes: ambroxan
This pack contains 1 perfum 75m
PENHALIGON’S The Ruthless Countess Dorothea 75ml
| Base Note | The Sweet-intoxicating Musky Aroma, Which Is Given By Vanilla, White Wine And Cashmeran |
| Heart/Middle Note | Woody, Invigorating, Bitterish (nutmeg Sage, Beeswax, Mate) |
| Top Note | Fresh Spicy Chord Formed By Bergamot, Ginger, Chinese Cinnamon |
| Size | 75 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | S Countess Dorothea |
PENHALIGON’S-Clandestine Clara EDP 75ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Ambery Patchouli |
| Heart/Middle Note | Cinnamon Musk |
| Top Note | Rhum Vanilla |
| Size | 75 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 2724574465697 |
| Model Name | Clandestine Clara |
Clandestine Clara EDP 75ml
PENHALIGONS HALFETI Eau De Parfum100 ml
| Brand | Penhaligon's |
| Item form | Bottle |
| Item volume | 1E+2 Milliliters |
| Scent | Grapefruit, bergamot, green notes, armoise, lavender, cardamom, cumin, nutmeg, saffron, violet, cinnamon, rose, jasmine, cypress, muguet, leather, oud, amber, resins, cedarwood, patchouli heart, tonka, vanilla, sandalwood, and muskGrapefruit, bergamot, green notes, armoise, lavender, cardamom, cumin, nutmeg, saffron, violet, cinnamon, rose, jasmine, cypress, muguet, leather, oud, amber, resins, cedar |
| Special features | Multi Smell |
- The halfeti is inspired by imported spices, exotic florals, precious fabrics and soft leathers from turkey.
- Exceedingly rare and gorgeous black roses thrive along the edges of the euphrates river in the turkish village for which it is named.
- The mysterious, dark roses are such an intense shade of crimson they appear black.
- Brand: Penhaligon's
Penhaligons Luna Tester EDT 100ml For Women
<p>As ephemeral as all of Time. Mystical meets reality in Luna Eau de Toilette and Contemporary hits Greek Mythology. Sparkling first with Bergamot oil and lemon primofiore, it soon finds a dream-like calm, with jasmine, juniper and soft rose accords. A harmony complete when musks and ambergris enchant Endymion&rsquo;s endless beauty sleep</p><p><strong>Top notes:</strong> Bergamot Oil, Lemon Primofiore Oil, Orange Bigarade Oil</p><p><strong>Heart notes:</strong> Rose Accord, Jasmine Petal Accord, Juniper Berry Oil</p><p><strong>Base notes:</strong> Fir Balsam, Amber Gris, Musks</p>
Penhaligons The Uncompromising Sohan Eau de Parfum 75 ML
Penhaligon’s is perhaps the world’s most esteemed house, with a rich heritage interlaced with British history, aristocracy and culture. Since 1870, the fine perfumers have been entertaining the world’s nostrils with a dose of Britishness and dazzling scents, and they do not intend on stopping. Fragrant pepper rose, vetiver and oud emanate from this wily merchant’s ledger. A wily merchant with feet firmly in the world of troublesome affairs. Sohan’s scent is a record of his hard-won spoils: pepper rose, vetiver, oud. The secret to his success? Now that would be telling. Spritz a light mist of on your pulse points. Do not spray onto clothing as the essential oils can cause garment discolouration or stains. Do not spray near the eyes, cracked skin or open wounds as this could cause irritation.ALCOHOL DENAT., PARFUM (), AQUA (WATER), CITRONELLOL, ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, COUMARIN, HEXYL CINNAMAL, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, LIMONENE, ETHYLHEXYL SALICYLATE, GERANIOL, CINNAMYL ALCOHOL, LINALOOL, EUGENOL, CITRAL, ISOEUGENOL, HYDROXYCITRONELLAL, BENZYL ALCOHOL, FARNESOL, CI 14700 (RED 4), CI 60730 (EXT. VIOLET 2), CI 19140 (YELLOW 5), CI 42090 (BLUE 1)
Penhaligons The Uncompromising Sohan EDP, for men, 75ml
- Luxurious oriental woody with warm and spicy notes
- Ideal for evening wear and special occasions
- Long-lasting scent with a bold and elegant character
- Perfect choice for lovers of oriental perfumes
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Penhaligons |
| Name | The Uncompromising Sohan |
| Type | EDP |
| Volume | 75ml |
| Gender | Men |
| Scent Profile | Oriental Woody |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Evening Wear, Special Events |
| Weight | 0.35 kg |
Perfume inspired by 212 VIP Rose – 100ml
- Top notes: pink champagne and pink pepper.
- Middle notes are peach blossom and rose.
- The perfume base consists of white musk and woody notes.
Prada Candy By Prada For Women -Eau de Parfum, 80ml
| Brand | Prada |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 80 Milliliters |
| Scent | Musk, Vanilla |
| Special features | Travel Size |
This Prada perfume is a 1 Fl. Oz. Eau De Parfum Spray with a unique blend of notes. It features middle notes of musks, base notes of vanilla and benzoin, and top notes of caramel. The of Prada Candy combines creamy notes for a feminine and long-lasting scent experience.
- Middle Notes: Musks
- Base Notes: Vanilla and Benzoin
- Top Notes: Caramel
Prada Candy Gloss by Prada – perfumes for women – Eau de Toilette, 80 ml
| Brand | Prada |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 2.7 Fluid Ounces |
| Scent | Floral & Fruity |
| Special features | Multi Smell |
This Prada features a delightful combination of scents. The top notes include sour cherry and cassis, while the heart notes consist of orange blossom, rose, and peach. The base notes offer a blend of almond, vanilla, and musk.
- Top notes of sour cherry & cassis
- Heart notes of orange blossom, rose, and peach
- Base notes of almond, vanilla, and musk
Prada Candy Night For Women Eau De Parfum, 80 Ml
| Brand | Prada |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 80 Milliliters |
| Scent | Original |
| Special features | Vanilla |
About this item
- Top notes are orange
- Middle note is caramel
- Base note i
PRADA CANDY SUGAR POP PRADA 80ML FOR HER
<p>Prada Candy Sugar Pop , is a fun and youthful interpretation of Prada’s signature caramel , enriched with extra notes of fruits and sweets. The composition features greens of bergamot, green citruses, red apple, white peach and Mahonial floral molecule, all on a base of vanilla.</p>





