Filter by price
Filter by brands
Showing 1201–1212 of 1278 results
Wild Bluebell Jo Malone London 100 ML – Eau de Cologne
| Brand | Jo Malone London |
| Name | Wild Bluebell |
| Type | Eau de Cologne |
| Size | 100ml |
| Top Notes | Bluebell, Green Leaves, Clove Buds |
| Heart Notes | Persimmon |
| Base Notes | White Musk |
- Wild Bluebell by Jo Malone London is a Floral Green for women. Wild Bluebell was launched in 2011. The nose behind this is Christine Nagel. Top notes are Bellflower, Dew Drop, Green Leaves and Clove; middle notes are Persimmon and Peach; base notes are Musk and Powdery Notes.
Wild Tuberose Narciso Rodriguez for womenEDP 100ML
Wild Tuberose by Narciso Rodriguez is a Floral Woody Musk for women. This is a new . Wild Tuberose was launched in 2024. The nose behind this is Aurélien Guichard. Top notes are Peach and Jasmine Tea; middle notes are Tuberose and Jasmine; base notes are Musk, Amber and Cedarwood.
The Musc Collection explores the very essence of Narciso Rodriguez Parfums — musk — in its most luxurious facets. Wild Tuberose is the magnetic new perfume within the collection, paying homage to the radiant blooms that unveil their scent beneath the moon's glow. Encased in a vivid blue bottle, Wild Tuberose is a captivating addition to this collection dedicated to perfume connoisseurs.
main accords
tuberose
white floral
musky
powdery
animalic
green
fruity
Xerjoff Accento EDP 100ml
In search of the perfect eau de parfum, Xerjoff discovered its Muse. This feminine scent is the master of its own destiny, expressed through a bouquet of white flowers and plum wrapped in strong, firm leather.
A herbal, fruity heart guides the inspiring notes, breaking the classical rules of perfumery, while a base of amber, patchouli and luscious raspberries seals its fate.
- Top notes: leather, plum, white flowers
- Heart notes: Artemisia, labdanum, jasmine
- Base notes: amber, benzoin, patchouli, raspberry
XERJOFF ACCENTO OVERDOSE EDP 100ML
| Brand | Xerjoff |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Fresh |
| Special features | Original |
About this item
- Top notes are coffee
- middle note is coffee
- base note is sandalwood
- Brand Name : Xerjoff
Xerjoff Accento Overdose EDP 100ml
| Base Note | Egyptian Jasmine, Bulgarian Rose, Muguet |
| Heart/Middle Note | Mediterranean Pine, Eucalyptus |
| Top Note | Fruity, Green |
| Size | 100 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 16105A |
| Model Name | Perfume |
Accento Overdose EDP 100ml
Xerjoff Casamorati 1888 Eau De Parfum Spray, 3.4 Ounce
| Scents/Notes | Fruity |
| Base Note | Vetiver, Cedar, Dried Fruits, Musk, Notes Of Milk |
| Heart/Middle Note | Exotic Flowers, Vetch Leaf, Blackcurrant |
| Top Note | Mango, Pineapple, Apple Blossom, Guava |
| Size | 50 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 8033488152871 |
- Soft and sensual scent makes it an alluring choice
- Long lasting and irresistible it truly a delight to wear
- Elegant bottle design adds beauty to your dressing table
Shooting Stars Cruz Del Sur II EDP 50ml
Xerjoff Casamorati 1888 Gran Ballo EDP 100ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Amber, Caramel, Vanilla, Sandalwood |
| Heart/Middle Note | Honey, Gardenia, Jasmine |
| Top Note | Berries, Tangerine |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | XJ.CM.BAL |
| Model Name | Gran Ballo |
Casamorati 1888 Gran Ballo EDP 100ml
Xerjoff Casamorati Bouquet Ideale EDP, for women, 100ml
- Luxurious oriental woody with a soft and elegant touch
- Ideal for daily wear and special occasions
- Long-lasting scent with warm and captivating notes
- Perfect choice for lovers of oriental and floral perfumes
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Xerjoff |
| Name | Casamorati Bouquet Ideale |
| Type | EDP |
| Volume | 100ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Oriental Woody Floral |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Daily Wear, Special Events |
| Weight | 0.45 kg |
Xerjoff Casamorati Bouquet Ideale For Women Eau De Parfum 100ML Multi color
-
Product description
Xerjoff Casamorati Bouquet Ideale (W) Eau de Parfum is an arrangement of powdery cashmere accord, enchanting vanilla and cinnamon and the supreme touch of labdanum amber to deliver the picture of a dreamy breeze from the Mediterranean Sea where the smell of flowers floats and the rocky seashores are smothered by the warm sunshine. Bouquet Ideale embraces you with a cozy yet flamboyant, dreamy and powdery aura. Bouquet I'deale is an unforgettable dream on a romantic April night. Great for everyday use. Perfect size to carry while travelling.
Brand Xerjoff Item form Liquid Item volume 100 Milliliters Scent Floral Special features Original
About this item
- Long-lasting
- An arrangement of powdery cashmere accord, enchanting vanilla and cinnamon
- Heart notes of lignum vitae, papyrus, cedarwood, sandalwood
- Base notes of tobacco flowers, labdanum (rockrose), vanilla, coumarin, musk
- Perfect size for travel
Xerjoff Casamorati Fiero Eau de Parfum 100ml
| Brand | Xerjoff |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Mint |
| Special features | Original |
About this item
- An inspiring vintage scent that celebrates the ancient art of Italian perfumery
- A truly refined scent for the perfume connoisseur
- A spicy woody experience that evokes a bygone era
- Opening with fresh bergamot and lemongrass
- Warming notes of nutmeg, patchouli and vetiver provide a classic base
Xerjoff Casamorati Gran Ballo Eau De Parfum 100ml
Soprano by Xerjoff is a Oriental Floral for women and men. Soprano was launched in 2019. Top notes are Fruits, Litchi, Freesia and Calabrian bergamot; middle notes are Bulgarian Rose, Milk, Osmanthus and Egyptian Jasmine; base notes are Agarwood (Oud), Patchouli and Leather.
Soprano takes the ancestral lore of perfumery to a new dimension. Oriental and floral in character, it features Calabrian bergamot and freesia top notes with an extraordinary heart of Bulgarian rose and Osmanthus. Agarwood and patchouli at the base entice the nose in deeper. Soft and intense, each scent is evocative of pure luxury.
Soprano is presented with a unique silk neck scarf designed by Xerjoff and produced by famous silk manufacturers in Lake Como.
OLFACTORY NOTES
Litchi, Fruity Accord, Fresia, Calabrian Bergamot
Osmanthus, Milky Accord, Egyptian Jasmine, Bulgarian Rose
Leather Notes, Agarwood, Patchouli
Read about this perfume in other languages: Deutsch, Español, Français, Čeština, Italiano, Русский, Polski, Português, Ελληνικά, 汉语, Nederlands, Srpski, Română, العربية, Українська, Монгол, עברית.
Perfume Pyramid
Xerjoff Casamorati Italica (W) EDP 100ML
| Brand | Xerjoff |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | ORIGINAL |
| Special features | Travel Size |
| Age range (description) | Adult |
| Model name | 1888 Italica |
| Material features | Natural |
| Item weight | 0.1 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
- Top Notes: Saffron almond milky notes
- Heart Notes: Bourbon vanilla toffee
- Base Notes: Sandalwood white musks
- Unisex
- Made in Italy





