Filter by price
Filter by brands
Showing 1453–1464 of 1536 results
Xerjoff Casamorati 1888 Eau De Parfum Spray, 3.4 Ounce
| Scents/Notes | Fruity |
| Base Note | Vetiver, Cedar, Dried Fruits, Musk, Notes Of Milk |
| Heart/Middle Note | Exotic Flowers, Vetch Leaf, Blackcurrant |
| Top Note | Mango, Pineapple, Apple Blossom, Guava |
| Size | 50 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 8033488152871 |
- Soft and sensual scent makes it an alluring choice
- Long lasting and irresistible it truly a delight to wear
- Elegant bottle design adds beauty to your dressing table
Shooting Stars Cruz Del Sur II EDP 50ml
Xerjoff Casamorati 1888 Gran Ballo EDP 100ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Amber, Caramel, Vanilla, Sandalwood |
| Heart/Middle Note | Honey, Gardenia, Jasmine |
| Top Note | Berries, Tangerine |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | XJ.CM.BAL |
| Model Name | Gran Ballo |
Casamorati 1888 Gran Ballo EDP 100ml
Xerjoff Casamorati Bouquet Ideale EDP, for women, 100ml
- Luxurious oriental woody with a soft and elegant touch
- Ideal for daily wear and special occasions
- Long-lasting scent with warm and captivating notes
- Perfect choice for lovers of oriental and floral perfumes
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Xerjoff |
| Name | Casamorati Bouquet Ideale |
| Type | EDP |
| Volume | 100ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Oriental Woody Floral |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Daily Wear, Special Events |
| Weight | 0.45 kg |
Xerjoff Casamorati Bouquet Ideale For Women Eau De Parfum 100ML Multi color
-
Product description
Xerjoff Casamorati Bouquet Ideale (W) Eau de Parfum is an arrangement of powdery cashmere accord, enchanting vanilla and cinnamon and the supreme touch of labdanum amber to deliver the picture of a dreamy breeze from the Mediterranean Sea where the smell of flowers floats and the rocky seashores are smothered by the warm sunshine. Bouquet Ideale embraces you with a cozy yet flamboyant, dreamy and powdery aura. Bouquet I'deale is an unforgettable dream on a romantic April night. Great for everyday use. Perfect size to carry while travelling.
Brand Xerjoff Item form Liquid Item volume 100 Milliliters Scent Floral Special features Original
About this item
- Long-lasting
- An arrangement of powdery cashmere accord, enchanting vanilla and cinnamon
- Heart notes of lignum vitae, papyrus, cedarwood, sandalwood
- Base notes of tobacco flowers, labdanum (rockrose), vanilla, coumarin, musk
- Perfect size for travel
Xerjoff Casamorati Fiero Eau de Parfum 100ml
| Brand | Xerjoff |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Mint |
| Special features | Original |
About this item
- An inspiring vintage scent that celebrates the ancient art of Italian perfumery
- A truly refined scent for the perfume connoisseur
- A spicy woody experience that evokes a bygone era
- Opening with fresh bergamot and lemongrass
- Warming notes of nutmeg, patchouli and vetiver provide a classic base
Xerjoff Casamorati Gran Ballo Eau De Parfum 100ml
Soprano by Xerjoff is a Oriental Floral for women and men. Soprano was launched in 2019. Top notes are Fruits, Litchi, Freesia and Calabrian bergamot; middle notes are Bulgarian Rose, Milk, Osmanthus and Egyptian Jasmine; base notes are Agarwood (Oud), Patchouli and Leather.
Soprano takes the ancestral lore of perfumery to a new dimension. Oriental and floral in character, it features Calabrian bergamot and freesia top notes with an extraordinary heart of Bulgarian rose and Osmanthus. Agarwood and patchouli at the base entice the nose in deeper. Soft and intense, each scent is evocative of pure luxury.
Soprano is presented with a unique silk neck scarf designed by Xerjoff and produced by famous silk manufacturers in Lake Como.
OLFACTORY NOTES
Litchi, Fruity Accord, Fresia, Calabrian Bergamot
Osmanthus, Milky Accord, Egyptian Jasmine, Bulgarian Rose
Leather Notes, Agarwood, Patchouli
Read about this perfume in other languages: Deutsch, Español, Français, Čeština, Italiano, Русский, Polski, Português, Ελληνικά, 汉语, Nederlands, Srpski, Română, العربية, Українська, Монгол, עברית.
Perfume Pyramid
Xerjoff Casamorati Italica (W) EDP 100ML
| Brand | Xerjoff |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | ORIGINAL |
| Special features | Travel Size |
| Age range (description) | Adult |
| Model name | 1888 Italica |
| Material features | Natural |
| Item weight | 0.1 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
- Top Notes: Saffron almond milky notes
- Heart Notes: Bourbon vanilla toffee
- Base Notes: Sandalwood white musks
- Unisex
- Made in Italy
Xerjoff Casamorati Lira – perfumes for women – Eau de Parfum, 100ml
| Brand | Xerjoff |
| Item form | Spray |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Age range (description) | Adult |
| Item weight | 0.21 Kilograms |
About this item
- manufacturer: Xerjoff
- Item Trademark: XERJOFF
- Item Weight: ounces, pounds, 0.21250, 3.4
- Item Category: Personal
Xerjoff Casamorati Mefisto Eau De Parfum, 100 ml MultiColor
-
Brand Xerjoff Item form Liquid Item volume 1 Fluid Ounces Special features Original Item weight 426 Grams
About this item
- Eau De Parfum
- Country of origin : France
- Size 100 Ml
- Brand Name :Xerjoff
Xerjoff Coffee Break Golden Dallah Parfum 50ML For Unisex
Golden Dallah By Xerjoff Is A Amber Spicy For Women And Men.This Is A New . Golden Dallah Was Launched In 2018.Top Note Is Exotic SpicesMiddle Notes Are Coffee, Incense, Amber, Cambodian Oud And RoseBase Notes Are Cacao, Hazelnut And Tonka Bean
Xerjoff Dolce Amalfi Casamorati 1888 For Unisex 100 ml – Eau de Parfum
<p>Xerjoff Dolce Amalfi Casamorati 1888 For Unisex 100 ml – Eau de Parfum Family: Floral &amp; Fruity,Targeted Group: Unisex,Perfume Name: Dolce Amalfi Casamorati 1888</p>
Xerjoff Erba Pura Eau de Parfum Unisex, 100ml
-
Unisex Eau de Parfum with a fresh and fruity aroma
-
Blends citrus, orange, and vanilla notes for a balanced, elegant scent
-
Long-lasting suitable for daily wear and special occasions
-
Comes in a luxurious 100ml bottle
-
Perfect gift for both men and women
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Xerjoff |
| Model | Erba Pura |
| Type | Eau de Parfum |
| Gender | Unisex |
| Volume | 100ml |
| Notes | Citrus, Orange, Vanilla |
| Longevity | Long-Lasting |
| Ideal Use | Daily, Evening, Special Occasion |





