Filter by price
Filter by brands
Showing 145–156 of 1278 results
Bvlgari Le Gemme Tygar Eau de Parfum (100ml)
Bvlgari Le Gemme Tygar is a powerful and daring inspired by the strength and mystery of the tiger. As part of the Le Gemme collection, it exudes luxury, combining bold and vibrant notes to create a scent that symbolizes energy, vitality, and boldness. The is intense and captivating, designed for individuals who want to make a statement.
Notes:
- Top Notes: Bergamot, Ginger
- Heart Notes: Orris, Patchouli
- Base Notes: Oud, Tonka Bean
The opens with fresh and zesty bergamot paired with a spicy kick of ginger, creating an energizing and dynamic start. The heart unveils the earthy elegance of orris and patchouli, adding complexity and depth. The base is rich and warm, with oud and tonka bean combining to provide a sensual and enduring finish.
Bvlgari Le Gemme Tygar is perfect for those who enjoy bold, spicy, and woody s with a luxurious edge. Its powerful and long-lasting character makes it ideal for evening wear or special occasions, especially for those looking to leave a lasting impression.
BVLGARI Le Gemme Tygar EDP 125ml
Targeted Group : MenPerfume Name : Bvlgari Man Family : WoodyBrand : Bvlgari : No Targeted Group : Men,Perfume Name : Bvlgari Man, Family : Woody,Brand : Bvlgari
BVLGARI Man in Black EDP 100ml
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | Tygar |
Bvlgari Man In Black Parfum Bvlgari for Men 100 ml
| Top Notes | Spices, Elemi |
| Middle Notes | Tuberose, Iris |
| Base Notes | Siam Benzoin, Dark Woodsy Notes |
- The difference between this Edition and the previous ones is explained by the way of replacing rum and tobacco with elemi, which enhances the pronounced spicy aroma with a balsamic aftertaste. As well as B stripping the skin from the heart, which allows tuberose and Iris to give a luxurious floral touch to the . Finally, Tonka wood and guaiac wood open the way for an overall harmony of dark wood, allowing the aromas of spices and flowers to contrast and be pronounced.
Bvlgari Man Terrae Essence Bvlgari for men 100ml
Bvlgari Man Terrae Essence by Bvlgari is a Woody for men. Bvlgari Man Terrae Essence was launched in 2021. The nose behind this is Alberto Morillas. Top notes are Citron and Calamansi; middle notes are Vetiver and Orris; base notes are Earthy Notes and Styrax.
Bvlgari Man Wood Essence Bvlgari for men 100ml
Bvlgari Man Wood Essence by Bvlgari is a Woody for men. Bvlgari Man Wood Essence was launched in 2018. The nose behind this is Alberto Morillas. Top notes are citruses with sugar, Lemon Zest and Coriander Leaf; middle notes are Cypress, Cedar and Vetiver; base note is Benzoin.
The house of Bvlgari launches their new Bvlgari Man Wood Essence in July 2018, as a part of the Bvlgari Man collection. The philosophy of the new is based on the balance between the urban life of a modern man and the call of nature.
Bvlgari Man Wood Essence combines an accord of woods – wood barks, resins and essences – mixed with spicy notes. Italian citrus zest along with coriander leaf gives a fresh, green character in the opening, leading to an intense woody cypress, vetiver and cedar accord based on benzoin resins.
The face of the advertising campaign is Canadian model and actor Nick Bateman. The is available as a 60 and 100 ml Eau de Parfum.
BVLGARI Man Wood Essence Eau de Parfum For Men, 100 ml multicolor
| Scent | Wood |
| Brand | Bvlgari |
| Special features | Multi Smell |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Item weight | 1 Pounds |
About this item
- Man Wood Essence Eau De Parfum, 100 ml
- Gender: For Men
- Brand: Bvlgari
Bvlgari Man Wood Essence Tester 100 ml
| Brand | Versace |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Travel Size |
About this item
- Top Notes are purple wisteria and tropical, succulent guava and white lilacs
- Middle Notes are Angel Wing jasmine, lotus flowers, orchid and azaleas
- Base Notes are built of vetiver, cedarwood and musk
- Launched in 2007
- Eau de Toilette
- Size 100 ML
Bvlgari Man Wood Neroli EDP, for Men 100 ml
• Fresh woody aromatic with neroli and citrus notes
• EDP concentration, long-lasting and refined scent
• Designed for modern and confident men
• Crafted by Bvlgari with premium quality ingredients
• Perfect for daily wear, office, casual outings, and special occasions
| Attribute | Details |
|---|---|
| Brand | Bvlgari |
| Name | Man Wood Neroli |
| Type | EDP |
| Volume | 100 ml |
| Gender | Men |
| Family | Woody, Aromatic, Citrus |
| Key Notes | Neroli, Cardamom, Vetiver, Benzoin, Cedarwood |
| Longevity | Long Lasting |
| EAN | 783320403897 |
| Weight | 0.45 kg |
BVLGARI Omnia Amethyste Eau de Toilette 100ml
- Elegant and refreshing from BVLGARI’s Omnia collection
- Eau de Toilette (EDT) formulation for a light and long-lasting scent
- Perfect for daily wear or special occasions
- 100ml bottle ideal for personal use or gifting
- Sophisticated and feminine scent with floral and citrus notes
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | BVLGARI |
| Collection | Omnia |
| Model | Amethyste |
| Type | Eau de Toilette (EDT) |
| Volume | 100ml |
| Gender | Women |
| Usage | Daily Wear, Special Occasions |
| Style | Floral, Citrus, Elegant |
| Packaging | Bottle |
| Notes | Top: Bergamot, Middle: Iris, Base: Cedarwood |
Bvlgari Omnia Amethyste EDT, for Women 100 ml
• Fresh floral with violet and green notes
• EDT concentration, light, elegant, and long-lasting scent
• Designed for confident and stylish women
• Crafted by Bvlgari with premium quality ingredients
• Perfect for daily wear, office, casual outings, and special occasions
| Attribute | Details |
|---|---|
| Brand | Bvlgari |
| Name | Omnia Amethyste |
| Type | EDT |
| Volume | 100 ml |
| Gender | Women |
| Family | Floral, Green |
| Key Notes | Violet, Green Tea, Iris, Rose, Pink Grapefruit |
| Longevity | Long Lasting |
| EAN | 783320420610 |
| Weight | 0.45 kg |
Bvlgari Perfume – Bvlgari Man Extreme – perfume for men, 100 ml – EDT Spray
Enjoy a distinctive aroma with this perfume with an excellent combination of fruits and flowers. This perfume comes in a 65ml bottle. This wonderful perfume is the perfect choice for you to add to your perfume collection. The composition of this distinctive perfume lasts for hours and stays all day. This wonderful is a mixture of flowers and woods. This wonderful scent takes your breath away.





