Filter by price
Filter by brands
Showing 241–252 of 1278 results
Chanel Bleu De Chanel For Men -Edt -100ml- Tester
| Scents/Notes | Citrus |
| Colour Name | Clear |
| Base Note | Labdanum, Sandalwod, Patchouli, Vetiver, Incense, Cedar, White Musk |
| Heart/Middle Note | Ginger, Iso E Super, Nutmeg, Jasmine |
| Top Note | Lemon, Mint, Pink Pepper, Grapefruit |
| Size | 100 Ml Tester |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau De Toilette |
Chanel Bleu De Chanel for Men, Parfum EDP, 100ML
• 100ML Parfum EDP for men with a bold, woody, and aromatic
• Long-lasting scent suitable for day or night wear
• Notes of grapefruit, incense, and sandalwood create a sophisticated and masculine aroma
• Luxury designer ideal for daily wear or special occasions
• Comes in a stylish bottle suitable for gifting
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Chanel |
| Model | Bleu De Chanel |
| Type | Parfum EDP |
| Volume | 100ML |
| Gender | Men |
| Type | Woody, Aromatic, Bold |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily wear, Special occasions |
| EAN | 3145891071801 |
| Weight | Approx 0.35 kg |
Chanel Bleu De Chanel Parfum 100ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Sandalwood, Cedar, Amberwood, Iso E Super and Tonka Bean. |
| Heart/Middle Note | Lavender, Geranium, Pineapple and Green Notes |
| Top Note | Lemon Zest, Bergamot, Mint and Artemisia |
| Size | 100 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | CP165 |
| Model Name | CPF |
Bleu De Chanel Parfum 100ml
CHANEL Bleu De Chanel Paris EDP Pour Homme Vaporisateur Spray For Men 100ml
Specifications:
| Size | 100 – 119 Ml |
| Scents/Notes | Woody |
| Colour Name | Clear |
| Base Note | Incense, Amber, Cedar, Sandalwood, Patchouli, Labdanum, Amber Wood |
| Heart/Middle Note | Ginger, Jasmine, Nutmeg, Melon |
| Top Note | Grapefruit, Lemon, Mint, Pink Pepper, Bergamot, Aldehydes, Coriander |
| Size | 100 Ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Model Number | 3145891073607 |
| Model Name | 3145891073607 |
- Top notes are Grapefruit, Lemon, Mint, Pink Pepper, Bergamot, Aldehydes and Coriander
- Middle notes are Ginger, Jasmine, Nutmeg and Melon
- Base notes are Incense, Amber, Cedar, Sandalwood, Patchouli, Labdanum and Amberwood
- A timeless scent housed in a bottle of deep and mysterious blue
- An ode to masculine freedom expressed in an aromatic-woody with a captivating trail
Chanel Bleu De Chanel Tester 100 Ml
Chanel Bleu De Chanel tester 100 ml/ 3.4 O.Z Classification: Elite Aroma type: woody, aromatic Gender: for men Top note: Vetiver, Jasmine, Pink pepper, Citrus Heart note: Grapefruit, Cedar, Labdanum, Mint Base note: Ginger, Frankincense, Patchouli, Sandalwood Premiere of the : 2010 Country TM: France This eau de toilette is a hymn to male independence, an ode to individuality and strength. After all, one of the highest values of men is independence from rules and dogmas, freedom of action and self-expression.
Chanel Bleu De Chanel Tester 100 Ml, Blue
Chanel No 5 Eau de Parfum by Chanel is a Floral Aldehyde for women. Chanel No 5 Eau de Parfum was launched in 1986. The nose behind this is Jacques Polge. Top notes are Aldehydes, Ylang-Ylang, Neroli, Bergamot and Peach; middle notes are Iris, Jasmine, Rose and Lily-of-the-Valley; base notes are Sandalwood, Vanilla, Oakmoss, Patchouli and Vetiver.
Chanel Chance Eau tendre – perfumes for women -Eau de Parfum, 100ml
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Multi Smell |
About this item
- Intense and charismatic
CHANEL Chance Eau Tendre EDP For Women 100ml
Specifications:
| Size | 100 – 119 Ml |
| Scents/Notes | Floral |
| Colour Name | Clear |
| Base Note | White Musk |
| Heart/Middle Note | Rose, Jasmine |
| Top Note | Quince, Grapefruit |
| Size | 100 Ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Dispenser Type | Splash |
| Model Name | 15508B |
- Top notes are Quince and Grapefruit
- Middle notes are Rose and Jasmine
- Base note is White Musk
- An enhanced interpretation of the unexpected fruity-floral
- CHANCE EAU TENDRE Eau de Parfum sweeps you into an intensified whirlwind of tenderness
- The signature CHANCE bottle is reinvented with a silver cap and golden accent
Chanel Chance EDP 100ml
| Scents/Notes | Musk |
| Base Note | Patchouli, Musk, Vanilla |
| Heart/Middle Note | Jasmine, Iris |
| Top Note | Pink Pepper |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
- Top note is Pink Pepper
- Middle notes are Jasmine and iris
- Base notes are Patchouli, Musk and Vanilla
About the product:Chance Eau de Parfum by Chanel is a Chypre Floral for women that was launched in 2005. The nose behind this is Jacques Polge. "A chance came up, I seized it." Mademoiselle Chanel knew that her real chance was the one of her own creation, a state of mind, a way of being.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Limonene, Linalool, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Citronellol, Coumarin, Geraniol, Citral, Benzyl Benzoate, Eugenol, Benzyl Alcohol, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Bht, Ci 19140 (Yellow 5), Ci 14700 (Red 4), Ci 42090 (Blue 1), Il17-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Chanel Chance EDP 100ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Patchouli, Musk and Vanilla |
| Heart/Middle Note | Jasmine, Iris |
| Top Note | Pink Pepper |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | Chance |
- Top note is Pink Pepper
- Middle notes are Jasmine and iris
- Base notes are Patchouli, Musk and Vanilla
About the product:Chance Eau de Parfum by Chanel is a Chypre Floral for women that was launched in 2005. The nose behind this is Jacques Polge. "A chance came up, I seized it." Mademoiselle Chanel knew that her real chance was the one of her own creation, a state of mind, a way of being.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Limonene, Linalool, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Citronellol, Coumarin, Geraniol, Citral, Benzyl Benzoate, Eugenol, Benzyl Alcohol, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Bht, Ci 19140 (Yellow 5), Ci 14700 (Red 4), Ci 42090 (Blue 1), Il17-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Chanel Chance EDP for Women, 100ml Tester
- Elegant feminine with a fresh floral scent
- Soft blend of jasmine and pink pepper for a bright opening
- Long-lasting aroma with a smooth warm finish
- Suitable for daily wear and special occasions
- Ideal for women who prefer classy and modern perfumes
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Chanel |
| Chance | |
| Type | EDP |
| Suitable For | Women |
| Size | 100ml |
| Tester | Yes |
| Family | Floral |
| Main Notes | Jasmine, Pink Pepper, Musk |
| Longevity | Long-lasting |
Chanel Chance EDP, for women, 100ml
- A sophisticated and timeless floral for women
- Blends notes of jasmine, pink pepper, patchouli, and vanilla
- Perfect for daily wear and special occasions
- Long-lasting scent with an elegant and feminine aura
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Chanel |
| Name | Chance |
| Type | EDP |
| Volume | 100ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Floral |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Daily Wear, Special Events |
| Weight | 0.55 kg |





