Filter by price
Filter by brands
Showing 265–276 of 1278 results
CHANEL COCO NOIR FOR WOMEN 100ml
|
This Chanel perfume comes in a convenient spray form with a volume of 100 milliliters. The scent combines notes of sandalwood, jasmine, vanilla, and rose, creating a unique and captivating . One of its special features is its long-lasting effect, ensuring you stay refreshed throughout the day.
- Manufacturer: Chanel
- Item Trademark: CHANEL
- Item Category: Personal
Chanel Coco Noir for Women EDP, 100 ml
• Rich and floral for women
• Perfect for daily wear and special occasions
• Long-lasting scent with elegant and sophisticated notes
• Comes in a stylish 100 ml bottle
• Ideal for women who enjoy modern and luxurious perfumes
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Chanel |
| Model | Coco Noir Women |
| Type | EDP |
| Gender | Women |
| Volume | 100 ml |
| Scent | Rich, Floral |
| EAN | 3145891136609 |
| Occasion | Daily Wear, Formal, Casual |
| Weight | Approx. 220 g |
CHANEL GABRIELLE CHANEL ESSENCE 50ml, Tester
Style: Eau de Parfum Scent Wood Brand Chanel Item form Spray Special features Without Smell Item volume 5 Fluid Ounces About this item A citrus woody for men deep, fresh, intense, vibrant, sensual & seductive Top notes of citrus accord, vetiver & pink pepper Heart notes of grapefruit, dry cedar tones & labdanum Brand name : chanel
Chanel Gabrielle EDP 50ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Musk, Sandalwood, Cashmera, Orris |
| Heart/Middle Note | Orange Blossom, Jasmine, Ylang-ylang, Tuberose, Lily-of-the-valley, Pear, Pink Pepper |
| Top Note | Grapefruit, Mandarin Orange, Black Currant |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 120525 |
| Model Name | Gabrielle |
- Floral for women
- Gabrielle was launched in 2017
- Nose behind this is Olivier Polge
- appears to be suspended weightlessly within the striking, square bottle
- Label and the stopper have the same shape and indefinable lamé colour
Gabrielle by Chanel is a Floral for women that was launched in 2017. The nose behind this is Olivier Polge. To wear and nbsp Gabrielle Chanel is to lay bare your own intensity, to follow your own path and feel radiant and alive. Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924. Ingredients: Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Citronellol, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, Geraniol, Benzyl Salicylate, Alpha-Isomethyl Ionone, Citral, Hydroxycitronellal, Benzyl Benzoate, Coumarin, Eugenol, Farnesol, Benzyl Alcohol, Amyl Cinnamal, Isoeugenol, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ci 15985 (Yellow 6), Ci 60730 (Ext. Violet 2), Ci 19140 (Yellow 5), Il02-1. How to use: Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists. /
CHANEL GABRIELLE ESSENCE EDP 100ml TESTER
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Floral |
| Colour Name | clear |
| Base Note | Musk, Sandalwood, Vanilla |
| Heart/Middle Note | White Flowers, Tuberose, Ylang-Ylang, Jasmine, Orange Blossom, Coconut |
| Top Note | Citruses, Peach, Red Fruits, Petitgrain, Black Currant |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
CHANEL Le Lion De Chanel Eau de Parfum for Women, 75ml
-
Eau de Parfum with a bold and elegant
-
Floral and woody notes for a sophisticated scent
-
Long-lasting aroma suitable for day and night
-
Comes in a 75ml bottle
-
Perfect gift for women
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | CHANEL |
| Model | Le Lion De Chanel |
| Type | Eau de Parfum |
| Gender | Women |
| Volume | 75ml |
| Notes | Floral, Woody |
| Longevity | Long-Lasting |
| Ideal Use | Daily, Special Occasions |
CHANEL N°5 Paris EDP 50ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Sandalwood, Vanilla, Oakmoss, Vetiver, Patchouli |
| Heart/Middle Note | Iris, Jasmine, Rose, Lily-Of-The-Valley |
| Top Note | Aldehydes, Ylang-Ylang, Neroli, Bergamot, Peach |
| Size | 50 Ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Model Number | CH25 |
| Model Name | Perfume |
- Top notes are Aldehydes, Ylang-Ylang, Neroli, Bergamot and Peach
- Middle notes are iris, Jasmine, Rose and Lily-of-the-Valley
- Base notes are Sandalwood, Vanilla, Oakmoss, Vetiver and Patchouli
OverviewAbout the product:
Chanel No 5 Eau de Parfum by Chanel, a Floral Aldehyde for women that launched in 1986. The nose behind this is Jacques Polge.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Aqua (Water), Parfum (), Amyl Cinnamal, Benzyl Alcohol, Benzyl Benzoate, Benzyl Cinnamate, Benzyl Salicylate, Cinnamyl Alcohol, Citral, Citronellol, Coumarin, Eugenol, Farnesol, Geraniol, Hydroxycitronellal, Isoeugenol, Limonene, Linalool, Alpha-isomethyl Ionone, Hexyl Cinnamal, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ci 19140 (Yellow 5), Ci 15985 (Yellow 6), Ci 14700 (Red 4), Ci 17200 (Red 33), Il45-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Chanel No 5 Eau de Parfum Chanel for women Tester 100ml
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 1 Milliliters |
| Scent | Oriental & Woody |
| Special features | Multi Smell |
This Chanel women's perfume provides a sweet, juicy, and citrusy aroma, thanks to the presence of Sicilian orange. Bergamot adds an elegant and light spicy note. The Chanel Coco Mademoiselle Intense perfume offers a romantic, clean, and fresh aroma due to the presence of rose. This Chanel Eau de Parfum offers an earthy and woody aroma, thanks to patchouli. Furthermore, the notes of tonka beans and labdanum provide a tempting resinous aroma.
- Sweet, juicy, and citrusy aroma with Sicilian orange
- Romantic, clean, and fresh aroma with rose
- Earthy and woody aroma with patchouli
- Resinous aroma with tonka beans and labdanum
CHANEL No. 5 EDP For Women 100ml
| Size | 100 – 119 Ml |
| Scents/Notes | Floral |
| Colour Name | Clear |
| Base Note | Civet, Amber, Sandalwood, Musk, Moss, Vetiver, Vanilla, Patchouli |
| Heart/Middle Note | Iris, Jasmine, Rose, Orris Root, Lily-Of-The-Valley |
| Top Note | Aldehydes, Ylang-Ylang, Neroli, Bergamot, Lemon |
| Size | 100 Ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Model Number | 3145891255300 |
| Model Name | No. 5 EDP For Women 100ml |
- Top notes are Aldehydes, Ylang-Ylang, Neroli, Bergamot and Peach
- Middle notes are iris, Jasmine, Rose and Lily-of-the-Valley
- Base notes are Sandalwood, Vanilla, Oakmoss, Vetiver and Patchoul
CHANEL PARIS RIVIERA Les Eaux de CHANEL Eau de Toilette Spray – 125ml
- From the legendary N°5 to effortlessly wearable foundations, CHANEL s and beauty are sophisticated and timeless.
- A fresh with a radiant floral trail that evokes the soft, luminous atmosphere of the Côte d’Azur that Gabrielle Chanel loved so dearly.
- How to use: A light bottle with a rounded shape that fits in the palm of the hand, a sleek sleeve designed with natural materials that evoke the waves lapping on the beach. LES EAUX DE CHANEL are available in a large misting spray bottle for full and generous perfuming. With a single spray, LES EAUX DE CHANEL s procure a feeling of freshness so vivid it takes you on a journey.
Chanel Perfume – Allure Homme Sport by Chanel – perfume for men – Eau de Toilette, 100ml
<p>Allure Cologne by Chanel, Allure is a woody, oriental perfume for men released in 1999. It may be worn during the day as well as for the night out . At the top are notes of bergamot, lavender, mandarin, lemon, ginger and peach. This exciting combination of spiciness, warmth and freshness is sure to appeal to men of every age. The heart notes are well-rounded with patchouli, vetiver, rose, cedar wood, aniseed, freesia, rose wood, gardenia and jasmine. An unusual, delightful surprise here is the presence of Jamaican pepper. At the base are amber, oak moss, musk, sandalwood, vanilla, tonka bean, leather, coconut and labdanum. Allure with its warm, fresh and spicy accords is charming, fascinating, pleasant and enchanting. Eau de Toilette,Size : 100ML,Top Notes : bergamot, lavender, mandarin, lemon, ginger and peach,Middle notes : patchouli, vetiver, rose, cedar wood, aniseed, freesia, rose wood, gardenia and jasmine,Base notes : amber, oak moss, musk, sandalwood, vanilla, tonka bean, leather, coconut and labdanum</p>
Chanel Perfume – Chance Eau Tendre by Chanel – perfumes for women – Eau de Toilette, 150 ml
A bubble circulate and squeezed out that brings freshness, happiness and tax evasion. A bubble circulate and squeezed out that brings freshness, happiness and tax evasion. Specially designed for the female spirits spontaneous, natural simple ones that are about their life, their world and their happiness. When opened, your stoppers lift Cidro into its output, and the water hyacinth and jasmine in his heart reveals this, then from teck, vetiver, patchouli ambarino and white musk in the background.
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 5 Fluid Ounces |
| Scent | Citrus, Jasmine |
| Special features | Multi Smell |
About this item
- The most important notes olfativas for this product are amaderado, citrus and flowers.
- This product is suitable for women.
- Chanel brand.





