Filter by price
Filter by brands
Showing 481–492 of 1278 results
EMPORIO ARMANI-Stronger With You Intensely Eau de Parfum 100ml
| Scents/Notes | Vanilla |
| Base Note | Tonka Bean, Suede, Amber |
| Heart/Middle Note | Lavender, Sage, Toffee, Cinnamon |
| Top Note | Pink Pepper, Juniper, Violet Leaf |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 478.77828423.18 |
| Model Name | Stronger With You |
- Created from the choicest of aromatic ingredients for a refreshing vibe
- Alluring bottle design with rounded edges ensures convenient storage and portability
- Renders a masculine and classy to soothe your senses
- Invigorating Opening – The scent begins with a spicy yet fresh blend of Pink Pepper, Juniper, and Violet, creating an energetic and slightly aromatic introduction.
- Rich & Spiced Heart – At its core, a gourmand fusion of Toffee and Cinnamon is balanced by the aromatic elegance of Lavender and Sage, adding depth and warmth.
- Sensual & Lasting Base – The settles into a creamy, seductive finish with Vanilla, Tonka Bean, Amber, and Suede, delivering a long-lasting and irresistibly smooth trail.
- A designed for the modern, confident man, Stronger With You Intensely embodies passion, strength, and the thrill of deep connection.
- Apply on pulse points: wrist, inner elbow and neck.
Stronger With You Intensely:
An audacious woody for men by Emporio Armani. Built on a warm vanilla accord and a vibrant ambery woods accord, it is contrasted with a bold pink pepper top note.
• An addictive fougere , with warm and spicy facets, which embodies the passion of a young couple, irresistibly in love, pushing the boundaries of their love and therefore making it stronger. Intense, like a profound love story.
BOTTLE:
STRONGER WITH YOU INTENSELY is encapsulated in the iconic Emporio Armani glass bottle.
The strong lines and curves of the bottle recall masculine shoulders, with the flacon completed with the signature STRONGER WITH YOU metal cap, in a striking, metallic gun-metal grey.
How to use:
Apply on pulse points: wrist, inner elbow and neck.
Ingredients:
ALCOHOL ● PARFUM / ● AQUA / WATER ● COUMARIN ● DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE ● LIMONENE ● ISOEUGENOL ● LINALOOL ● EUGENOL ● CITRONELLOL ● BENZYL ALCOHOL ● CITRAL ● CINNAMAL ● CI 14700 / RED 4 ● CI 15510 / ORANGE 4 ● GERANIOL ● METHYL-2-OCTYNOATE ● CI 60730 / EXT. VIOLET 2 ● CI 42090 / BLUE 1 ●
Encens Suave Matiere Premiere for Women and Men EDP – 100ML
- Encens Suave by Matiere Premiere is a Amber Spicy for women and men. Encens Suave was launched in 2019.
- The nose behind this is Aurelien Guichard.
- Top note is Coffee
- Middle notes are Incense and Madagascar Vanilla
- Base notes are Benzoin and Labdanum.
English Pear & Freesia Cologne Jo Malone London 100 ML
| Brand | Jo Malone London |
| Name | English Pear & Freesia |
| Type | Cologne |
| Size | 100ml |
| Top Notes | Ripe Pear, White Freesia |
| Heart Notes | Amber, Patchouli |
| Base Notes | Woods |
- English Pear & Freesia by Jo Malone London is a Chypre Fruity for women. English Pear & Freesia was launched in 2010. The nose behind this is Christine Nagel. Top notes are Pear and Melon; middle notes are Freesia and Rose; base notes are Musk, Patchouli, Rhuburb and Amber.
Epic Man Amouage by Amouage – perfume for men – Eau de Parfum, 100ml
Epic Man Amouage by Amouage features a masculine aroma that will make you feel rejuvenated. You can avail this strong perfume for men that comes in a 100ml flacon.The Epic Man Amouage by Amouage Eau de Parfum is an intensely masculine oriental perfume that radiates an essence of elegance and boldness. The overall ings together elements of the Middle and the Far East, creating a harmonious, dramatic fusion. This heady mixture comes in a classic green 100ml bottle. The bottle of this perfume for men is neatly symmetric and sports a rich, sophisticated design with EPIC labelled on its golden neck. The center of this Epic Man Amouage perfume bottle is indented with the iconic and prestigious Amouage seal, also in gold, that spells sophistication. It is best suited to a man with a strong personality. Perfume Notes Top Notes This Epic Man Amouage by Amouage is enriched with the oriental woody and spicy essence of pink pepper, cardamom, saffron, nutmeg, caraway, myrtle, mace, and olibanum. Heart Notes The core of the Epic Man Amouage Eau de Parfum is refreshing and revitalizing. It is composed of geranium and myrrh for rosy nuance, which is less powdery, and more lemony than rose. Base Notes The citrusy middle note gives way to the somber and full base notes. They are composed of agarwood (oud), patchouli, incense, leather, sandalwood, styrax, cedar, musk, and castoreum. These components together take the perfume to a whole new level.
Brand New,Original Item,Factory Sealed,Never Used,Quality Product
Epic Man Amouage for men
Epic Man by Amouage is a Oriental Woody for men. Epic Man was launched in 2009. The nose behind this is Randa Hammami. Top notes are Pink Pepper, Olibanum, Saffron, Nutmeg, Cardamom, Caraway, Myrtle and Mace; middle notes are Myrrh and Geranium; base notes are Incense, Agarwood (Oud), Leather, Castoreum, Patchouli, Cedar, Sandalowood, Styrax and Musk.
Amouage introduces a new luxurious pair, Epic, by the House’s creative director Christopher Chong. This fragrant duo is inspired by the Puccini’s Turandot, and tried to embody the legend of the ancient Silk Road from China to Arabia. The female , Epic Woman, represents an endeavor run by strength and ambition, while the Epic Man is a compass on the Silk Road.
Richness of these s evokes the goods that were objects of trade in Asia (gold, pearls, tea, silk, jade, spices and incense), mixed with the dramatic signature of the House.
The male Epic Man is an oriental woody one, offering you pink pepper, cardamom, saffron and nutmeg at the top. The heart pulses with essences of geranium and myrrh, while the base consists of precious Aoud, patchouli, leather and incense.
The perfumes are available as 50 and 100 ml EDP. Their bottles were designed to look like they’re made out of royal jade of the Orient, with some golden details to point out the richness of Arabia. The outer packages shines with sheer nude shades of pearl (female edition) and rustic color of brown (male edition), that reminds of ancient China leather suitcases. The nose behind these s is Randa Hammami.
Read about this perfume in other languages: Deutsch, Español, Français, Čeština, Italiano, Русский, Polski, Português, Ελληνικά, 汉语, Nederlands, Srpski, Română, العربية, Українська, Монгол, עברית.
Erba Gold Xerjoff unisex 50 ml
| Brand | Xerjoff |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Floral |
| Special features | Original |
- Long-lasting
- Top notes of berries, tangerine
- Heart notes of honeysuckle, gardenia, jasmine
- Base notes of ambergris, caramel, vanilla, sandalwood
- Great for everyday use
ESSENCE DE PARFUM ROJA PARFUMS
| Feature | Description |
|---|---|
| Brand | Roja Parfums |
| Name | Essence de Parfum |
| Type | Essence de Parfum (higher concentration) |
| Volume | Varies (commonly 100 ml) |
| Notes | Varies by edition (often floral, citrus, musky) |
| Gender | Unisex (varies by ) |
| Scent Profile | Luxurious, complex, refined |
| Longevity | Very long-lasting |
| Occasion | Signature wear, special occasions |
Exclusive Tuxedo EDP 75ml
| Size | 70 – 99 ml |
| Scents/Notes | Fresh |
| Colour Name | multicolour |
| Size | 75 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3614271690487 |
| Model Name | 146 |
- Leaves the skin delicately d
- Offers effective protection against odour and wetness
- Developed in a manner that leaves skin feeling incredibly refreshed
- Formulated to allow for a long-lasting stay
Exclusive Tuxedo EDP 75ml
Fabulous by Tom Ford for Men & Women – Eau de Parfum, 50ml
| Brand | Tom Ford |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 50 Milliliters |
| Scent | Oriental |
| Special features | Travel Size |
This Tom Ford comes in a liquid form with a volume of 50 milliliters. It features an oriental scent and is designed as a travel-size product.
- Targeted Group: Unisex
- Perfume Name: Fabulous
- Requires Batteries: No
- Dangerous Good or Hazardous Material: No
- Expirable: No
- Unisex suitable for both men and women
- Distinct oriental scent adds a touch of luxury
- Convenient travel size for on-the-go use
Fahrenheit EDT 100ml
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Leather, Vetiver, Musk, Amber, Patchouli, Tonka Bean |
| Heart/Middle Note | Violet Leaf, Nutmeg, Cedar, Sandalwood, Honeysuckle, Carnation, Jasmine, Lily-of-The-Valley |
| Top Note | Nutmeg Flower, Lavender, Cedar, Chamomile, Mandarin Orange, Hawthorn, Bergamot, Lemon |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | B0009OAGOC |
| Model Name | Perfume |
Family: Woody Floral Musk
Man Perfumes Dior Fahrenheit Eau de Toilette 100 ml Fahrenheit is a modern and distinguished that is based on original notes of mandarin, violet, cedar and patchouli, leather accented with Russia. A manly and subtle perfume. A unique, proven olfactory signature, by his powerful wake. The fresh notes of Sicilian mandarin and surprising combination of masculine notes, wood and leather, with an unprecedented line of Violet.
Fig & Lotus Flower Jo Malone London 100ML
Fig & Lotus Flower by Jo Malone London is a Floral Fruity for women and men. This is a new . Fig & Lotus Flower was launched in 2020.
Flora by Gucci for Women – Eau de Toilette, 75ml
Flora Perfume by Gucci, Inspired by the iconic gucci scarf , this is a light hearted and young spirted floral for women&. Top notes include citruses and peony, the heart is a gorgeous bouquet of rose and osmanthus. Base notes are patchouli and sandalwood. This frargance is the second under the creative supervision of gucci’s creative director frida giannini.





