Filter by price
Filter by brands
Showing 625–636 of 1278 results
Gucci Guilty for Women EDT, 75ml
- Elegant and modern for women
- EDT concentration with a long-lasting scent
- Signature and iconic scent from Gucci
- Perfect for daily wear and special occasions
- Feminine, bold, and captivating aroma
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Gucci |
| Model | Guilty |
| Type | EDT |
| Volume | 75ml |
| Gender | Women |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily Special Events |
| Weight | 500g |
Gucci Guilty Intense EDP 50ml
Highlights
- Top notes are Red Berries and Pink Pepper
- Middle notes are Raspberry, Lilac, Violet, Peach and Red Currant
- Base notes are Patchouli, Amber and Caramel
OverviewAbout the product:
Gucci Guilty Black Pour Femme by Gucci is a Amber Floral for women. Gucci Guilty Black Pour Femme was launched in 2013. The nose behind this is Aurelien Guichard. The Guilty Black lovers bring out the most thrilling sides of each other: alone they are magnificent, together irrepressible. Fearless in their passion, they are brazen, shameless, unpredictable – ready for each and every explosive encounter. Their attraction is instinctive: they go where they sense danger and each other. Too much is never enough for our young hedonists, who drive each other to live life to the fullest. Again and again, they give in to pleasure and the excitement of breaking the rules. Gucci Guilty and Gucci Guilty Intense are scents of indulgence and guilty pleasures. Now, in Gucci Guilty Black, the house chooses provocative, glossy black to encase the glowing red and green of its iconic webbing.
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
Ingredients:
Alcohol Denat., Parfum/, Aqua/Water/Eau, Alpha-Isomethyl Ionone, Benzyl Salicylate, BHT, Cinnamyl Alcohol, Citral, Citronellol, Coumarin, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Isoeugenol, Limonene, Linalool, Red 4 (CI 14700), Yellow 5 (CI 19140), Ext. Violet 2 (CI 60730).-
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Specifications
| Size | 70 – 99 Ml |
| Scents/Notes | Fruity |
| Colour Name | Clear |
| Base Note | Patchouli, Amber |
| Heart/Middle Note | Violet |
| Top Note | Pink Pepper, Red Fruits |
| Size | 75 Ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau De Toilette |
Gucci guilty love edition for women EDP 90ML
| Brand | Gucci |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 75 |
| Scent | Floral |
| Special features | Original |
About this item
- Gender: Women
- Scent name: Guilty
- Brand: gucci
- Gender: women
- Item form liquid
- Scent floral
Gucci Guilty Oud (M) Edp 90Ml Tester
Description
Gucci Guilty Cologne by Gucci, Dare to be bold and different with guilty for men, introduced by the house of gucci in 2011. This delightfully daring and intoxicating was designed to be a companion for the popular 2010 female edition of guilty. Created specifically for the man who knows exactly what he wants and just how to get it, this intriguing masculine combines top notes of lemon and lavender with middle notes of warm orange blossom.
SPECIFICATIONS
Brand: Gucci
Name: Guilty
Type: Eau de Toilette
Category: Men’s Perfume
Size: 90 ml
Kindly note that this is an original tester version of the perfume.
Gucci Guilty Oud EDP 90ml
| Size | 50 – 69 ml |
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Amber, Patchouli |
| Heart/Middle Note | Lilac,Violet, Heliotrope |
| Top Note | Pink Pepper, Mandarin, Orange |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 2724268113309 |
- Top notes are Pink Pepper, Mandarin Orange and Bergamot
- Middle notes are Lilac, Violet, Geranium and Rose
- Base notes are Patchouli and Amber
About the product:Gucci Guilty Eau de Parfum by Gucci is a Amber Floral for women. This is a new . Gucci Guilty Eau de Parfum was launched in 2019. The new chapter of Gucci Guilty signature s revels in the notion of women who are truly liberated. A modern declaration of self-expression and fearlessness burns brightly in the new powerful statement #ForeverGuilty. Blended for the new revolution, the Gucci Guilty pour femme scent is reborn.
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
Ingredients:
Alcohol Denat., Parfum/, Aqua/Water/Eau, Alpha-Isomethyl Ionone, Benzyl Salicylate, BHT, Cinnamyl Alcohol, Citral, Citronellol, Coumarin, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Isoeugenol, Limonene, Linalool, Red 4 (CI 14700), Yellow 5 (CI 19140), Ext. Violet 2 (CI 60730).
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Gucci Guilty Parfum Pour Homme, 90ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Musk, Patchouli, Amber |
| Heart/Middle Note | Violet, Jasmine Sambac, Flower Petals |
| Top Note | Bergamot, Grapefruit, Watery Notes,Raspberry, Narcissus |
| Size | 90 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3614230000000 |
- Top notes are Raspberry, Narcissus, Watery Notes, Bergamot and Grapefruit
- Middle notes are Violet, Flower Petals and Jasmine Sambac
- Base notes are Musk, Patchouli and Amber
About the product:Gucci Guilty Love Edition Pour Femme by Gucci is a Chypre Floral for women. This is a new . Gucci Guilty Love Edition Pour Femme was launched in 2020. The nose behind this is Alberto Morillas. The celebration of liberty and freedom continues as another chapter of the Gucci Guilty story unfolds. Marking the first anniversary of Forever Guilty, a limited edition scent is born: the Gucci Guilty Love Edition. Just as lovers define their own connection.
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
Ingredients:
Alcohol Denat., Parfum/, Aqua/Water/Eau, Alpha-Isomethyl Ionone, Linalool, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Hydroxycitronellal, Limonene, Geraniol, Citronellol, Hexyl Cinnamal, Benzophenone-3, Ethylhexyl Salicylate, Coumarin, Benzyl Salicylate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Citral, Benzyl Alcohol, Bht, Ext. Violet No. 2 (Ci 60730).
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Gucci Guilty Pour Homme EDT – 90ML
<p>Gucci Pour Homme Cologne by Gucci, This aromatic and spicy cologne is Gucci Pour Homme . A light and citrusy opening is composed of lavender, Amalfi lemon, basil and bergamot. The middles notes are floral and peppery by blending Virginia cedar, spices, geranium, carnation, iris, jasmine, patchouli and sandalwood. The scent concludes with a warm bottom of French labdanum, musk, tonka bean, amber, oakmoss, vanilla and leather. In 1906, Guccio Gucci established a small saddlery shop in Florence. He was inspired by the luxurious luggage carried by travelers at the Savoy Hotel in London, and he began incorporating the sophisticated designs with the diligent Florentine craftsmanship he grew up around to create his own designs. He sold leather bags and luggage in the 1920s, and in the following decade, the first retail shop for the house of Gucci was established on the Via Condotti in Rome. The brand grew during the first half of the 20th century. In World War II when leather was a rarity, the brand remained popular by developing products out of hemp, linen and jute.</p>
<p>&nbsp;</p>
<ul>
<li>Eau de Toilette</li>
<li>Size : 90ML</li>
<li>Top Notes: lavender, Amalfi lemon, basil and bergamot</li>
<li>Middle notes : Virginia cedar, spices, geranium, carnation, iris, jasmine, patchouli and sandalwood</li>
<li>Base notes : French labdanum, musk, tonka bean, amber, oakmoss, vanilla and leather</li>
</ul>
<table>
<tbody>
<tr>
<td>Brand</td>
<td>Gucci</td>
</tr>
<tr>
<td>Scent</td>
<td>Woody</td>
</tr>
<tr>
<td>Item weight</td>
<td>1 Pounds</td>
</tr>
<tr>
<td>Item volume</td>
<td>90 Milliliters</td>
</tr>
<tr>
<td>Special features</td>
<td>Multi Smell</td>
</tr>
</tbody>
</table>
GUCCI Guilty Pour Homme EDT 90ml
<p>Inspired by the experience of walking in a forest, Gucci Guilty Oud is a mysterious and romantic unisex created by perfumer Alberto Morillas. Top notes of Bulgarian rose, blackberry and pink pepper form the opening layer, immediately intriguing and inviting. Heart notes of cypriol and patchouli pull you in deeper before fading into warm, dark base notes of leather, amber and agarwood.</p>
<p><strong>SPECIFICATIONS</strong></p>
<ul>
<li>Brand: Gucci</li>
<li> Name: Guilty OUD</li>
<li>Type: Eau de Parfum</li>
<li>Category: Men&#39;s Perfume</li>
<li>Size: 90 ml</li>
</ul>
<p>Kindly note that this is an original tester version of the perfume.</p>
GUCCI Guilty Pour Homme EDT 90ml
- Bold and refined EDP for men by Gucci
- Features a deep and masculine blend of leather, woody, and earthy notes
- Long-lasting perfect for evening wear and special occasions
- Exudes confidence, power, and timeless elegance
- Ideal for men who appreciate rich and intense scents
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Gucci |
| Type | EDP |
| Volume | 50ml |
| Gender | Men |
| Notes | Leather, Woody, Earthy, Amber |
| Longevity | Very Long-lasting |
| Occasion | Evening, Formal, Special Events |
| Weight | 400g |
Gucci Guilty Pour Homme Parfum Tester, 90ml
- Bold and luxurious parfum for men by Gucci
- Features a sophisticated blend of citrus, woody, and aromatic notes
- Long-lasting ideal for evening wear and special occasions
- Tester version, authentic without retail packaging
- Exudes elegance, confidence, and modern masculinity
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Gucci |
| Type | Parfum |
| Volume | 90ml |
| Gender | Men |
| Notes | Citrus, Woody, Aromatic, Amber |
| Longevity | Very Long-lasting |
| Occasion | Evening, Special Events |
| Packaging | Tester |
| Weight | 500g |
GUCCI Guilty Tester EDT 75ml
| Brand | Gucci |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 75 Milliliters |
| Scent | Jasmine, Musk, Vanilla, Peach |
| Special features | Travel Size |
This Gucci Eau de Toilette comes in a 75ml liquid form with a delightful scent combination of jasmine, musk, vanilla, and peach. It is designed as a travel-size for convenience.
- Size: 75ML
- Top Note: Pink Pepper, Mandarin Orange, and Bergamot
- Middle Note: Lilac, Peach, Geranium, Jasmine, and Black Currant
- Base Note: Patchouli, Amber, White Musk, and Vanilla
Gucci Perfume – Flora by Gucci – perfumes for women – Eau de Toilette, 75 ml – Blue
Flora Gorgeous Gardenia Eau de Parfum by Gucci is a Floral for women. Flora Gorgeous Gardenia Eau de Parfum was launched in 2021. Flora Gorgeous Gardenia Eau de Parfum was created by Honorine Blanc and Alberto Morillas. Top notes are Pear Blossom, Red Berries and Italian Mandarin; middle notes are Gardenia, Jasmine and Frangipani; base notes are Brown sugar and Patchouli.





