Filter by price
Filter by brands
Showing 1–12 of 455 results
1 Million by Paco Rabanne – perfume for men – Eau de Toilette, 100ml
1 Million Cologne by Paco Rabanne, Every man wants to look like a million dollars and now, thanks to the designers of Paco Rabanne, the smell of affluence and style is available for everyone. 1 Million is a rich and heady blend of fine ingredients; top notes include grapefruit, cinnamon, and spice notes. Middle notes include rose, blonde leather, and blood orange; base notes include amber, white woods, and patchouli.
1 Million by Paco Rabanne for Men – Eau de Toilette, 100ml
| Brand | paco rabanne |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Travel Size |
- note : Mandarin Orange, Black Pepper, Cardamom, Saffron, Neroli, Rose, Cinnamon, Leather, Patchouli, Orris Root and Sandalwood
1 Million EDT 100ml
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Spicy |
| Colour Name | Gold |
| Base Note | Amber, Leather, Woody Notes, Indian Patchouli |
| Heart/Middle Note | Cinnamon, Rose, Spicy Notes |
| Top Note | Blood Mandarin, Grapefruit, Mint |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 2724491665156 |
| Model Name | 1 Million |
- 1 Million was launched in 2008
- Created by Christophe Raynaud, Olivier Pescheux and Michel Girard
Established in 1966, Parisian fashion house Paco Rabanne has asserted a distinctive identity resulting from the synthesis of cutting-edge contemporary design and radical craft. Mr Paco Rabanne was born Francisco Rabaneda y Cuervo in 1934 in Spanish Basque Country. At the age of five, he and his mother, a head seamstress at Balenciaga, escaped the Spanish Civil War by fleeing to France, where he assumed the name Paco Rabanne. By the early 1960s, after training as an architect, he applied his skills towards avant-garde accessory design, proposing unique creations for several haute couture houses. For the debut of his namesake brand in 1966, he presented Manifesto, 12 unwearable dresses in contemporary materials. Over the next few years, he would experiment with looks made from molded plastics, hammered metal, aluminum jersey and knitted fur that were at once sculptural. His iconic chainmail dresses helped define an era of shape-shifting fashion and remain emblematic of the house still today. Ingredients are alcohol denat. parfum () aqua (water) butylphenyl methylpropional coumarin limonene hydroxycitronellal alpha-isomethyl ionone linalool benzyl alcohol cinnamal eugenol citral isoeugenol citronellol. How to use suggest spritz onto pulse points, behind the ears and on your wrists.
1 MILLION ROYAL paco rabanne PARFUM 100 ML
| Feature | Description |
|---|---|
| Brand | Paco Rabanne |
| Name | 1 Million Royal |
| Type | Parfum |
| Volume | 100 ml |
| Notes | Bergamot, Lavender, Cedarwood, Benzoin |
| Gender | Men |
| Scent Profile | Bold, fresh, woody, ambery |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Night out, formal events |
212 NYC EDT For Men 100ml
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Floral |
| Colour Name | clear |
| Base Note | Musk, Sandalwood, Incense, Vetiver, Guaiac Wood, Labdanum |
| Heart/Middle Note | Ginger, Violet, Gardenia, Sage |
| Top Note | Green Notes, Grapefruit, Spices, Lavender, Bergamot And Petitgrain |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 8411061853160 |
| Model Name | 8411061853160 |
- 212 Men by Carolina Herrera draws from woods and gardens to deliver an eau de toilette spray with a masculine aroma
- Combines fresh notes of energetic green with a heart of sensual, peppery spices resulting in a beautifully bright for every day
- Inspired by the city that never sleeps, it's a fragrant expression of freedom and empowerment for a younger generation of confidence
- Wear this scent at work or play on any spring or summer day
- The iconic architecture of Manhattan is translated through a sleek bottle design, metallic and cylindrical, with a magnetic closure tactfully placed
About the product:
212 NYC MEN is designed for the dynamic, attentive and, at the same time, masculine man who is intelligent and has a sense of humor. He is urban and knows his way around the big cities of the world. He knows the best restaurants and the best clubs… and they know him. 212 NYC MEN is a surprising and exceptionally attractive men’s . The structure of the complements the women’s edition and possesses the same characteristics of elegance and innovation. The bottle design is masculine, tactile with extraordinary magnetism and, at the same time, subtly classic, like the 212 man.
About the brand:
The Carolina Herrera universe represents the perfect combination of aristocratic luxury and elegance. The brand’s s are an invisible accessory providing the perfect balance between comfort and freshness. Classic and timeless, yet modern and intoxicating, the Carolina Herrera Man and Carolina Herrera Woman combine the best of both worlds – him with passion and presence, her with grace and modern ease.
How to use:
Spray perfume directly on neck and wrists. Let it dry on skin without rubbing.
212 S*** EDT For Men 100ml
| Size | 100 – 119 ml |
| Scents/Notes | Vanilla |
| Colour Name | clear |
| Base Note | Vanilla, Guaiac Wood, Sandalwood, Amber, Musk |
| Heart/Middle Note | Pepper, Flowers, Cardamom |
| Top Note | Mandarin Orange, Bergamot, Green Notes |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| What's In The Box | 212 Sexy EDT 100ml |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 156856 |
| Model Name | 156856 |
- Top notes are Mandarin Orange, Bergamot and Green Notes
- Middle notes are Pepper, Flowers and Cardamom
- Base notes are Vanilla, Guaiac Wood, Sandalwood, Amber and Musk
- This Carolina Herrera perfume has a core of cardamom, pepper, and flowers.
About the product:Discovering this is an exquisitely sensual experience. As you inhale its heady aroma, you melt, instantly seduced. Masculine and sexy, it is a mix of energetic freshness marked by mandarin and ginger. Notes of Tonka bean combined with cardamom create a subtle and spicy sensuality. The masculinity is brought out by the oriental character of the base notes with woods mixed with vanilla and musk. 212 Sexy Cologne by Carolina Herrera, Released in 2004, 212 Sexy is an oriental fougere scent for men featuring vanilla and woody accords . Its composition boasts of a fresh opening with bergamot, mandarin orange and green notes. It deepens with cardamom, pepper and flowers in its middle and dries down to a base consisting of vanilla, musk, sandalwood, guaiac wood and amber. Enchantingly masculine, this smooth and mature scent is an excellent wear for special evening events.
About the brand:
Venezuelan-born American designer Carolina Herrera established her fashion house in 1980. The designer's chic, exquisite fashions achieved instant success. The brand launched its first , the eponymous Carolina Herrera for women, in 1988, and has launched a series of successful s for men and women over the years.
Ingredients:
Alcohol Denat., Parfum (), Aqua (Water), Butylphenyl Methylpropional, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Limonene, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Alpha-Isomethyl Ionone, Linalool, Hexyl Cinnamal, Coumarin, Citronellol, Geraniol, Citral, Farnesol, Isoeugenol, Benzyl Benzoate, Ci 17200 (Red 33).
How to use:
Spray on pulse points around the body to increase the longevity of the .
212 Sexy Men EDT 50ml
| Size | 50 – 69 ml |
| Scents/Notes | Vanilla |
| Colour Name | clear |
| Base Note | Sandalwood, Vanilla, Guaiac Wood, Amber |
| Heart/Middle Note | Cardamom, Black Pepper, Flower |
| Top Note | Mandarin Orange, Bergamot, Green Notes |
| Size | 50 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 8411061602539 |
| Model Name | 212 Sexy |
- Leaves the skin delicately d
- Spray dispenser evenly pumps out fine mist
- Offers effective protection against odour and wetness
- Brings a fresh feeling that lasts all day long
- Effective greatly helps regenerate perspiration
Over the last four decades, Venezuelan-born Carolina Herrera has become one of the world's most distinguished designers, garnering numerous accolades and high-profile fans for her signature sophistication and quintessential American elegance. The House of Herrera is defined by the iconic style and effortless sophistication of its founder Carolina Herrera, launching Carolina Herrera New York in 1981, followed by the lifestyle line CH Carolina Herrera in 2001. Carolina Herrera New York is our luxury fashion and beauty house renowned for its fashion-forward collections and world-class couture atelier. Encompassing s and a newly launched, fully customizable makeup collection, Carolina Herrera s reflects the effortless sophistication and iconic style of founder Carolina Herrera.
212 VIP Black EDP 200ml
| Size | 150 ml & Above |
| Scents/Notes | Oriental |
| Colour Name | clear |
| Base Note | Black Vanilla Husk, Musk |
| Heart/Middle Note | Lavender |
| Top Note | Absinthe, Anise, Fennel |
| Size | 200 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 8411061870518 |
| Model Name | Perfume |
212 Vip Men By Carolina Herrera 100Ml Eau De Toilette
| Brand | CAROLINA HERRERA |
| Item form | Spray |
| Item volume | 100 |
| Scent | Oriental |
| Special features | Multi Smell |
About this item
- Eau de Toilette
- Size : 100ML
- Top Notes : bergamot, mandarin orange and green notes
- Middle notes: cardamom, pepper and flowers
- Base notes : vanilla, musk, sandalwood, guaiac wood and amber
212 VIP Rose EDP For Women 80ml
| Brand | Carolina Herrera |
| Product Name | 212 NYC Men Eau de Toilette |
| Gender | Men |
| Size | 100 ml |
| Type | Eau de Toilette (Tester) |
| Packaging | Gray tester bottle |
| Family | Woody – Floral – Musk |
| Top Notes | Grapefruit, Bergamot, Lavender |
| Heart Notes | Sage, Gardenia, Violet |
| Base Notes | Sandalwood, Vetiver, Musk |
The Carolina Herrera 212 NYC Men Eau de Toilette (100ml Tester) is a modern and energetic designed for the confident urban man. Opening with refreshing notes of grapefruit, bergamot, and lavender, it transitions into a floral-spicy heart of sage, violet, and gardenia. The base of sandalwood, vetiver, and musk delivers a warm, masculine finish. Packaged in a sleek gray tester bottle, this scent embodies elegance, freshness, and urban sophistication.
Abercrombie & Fitch Fierce EDC For Men 100ML
Soft and breathable, this 5×2 rib knot hat will keep little heads warm. Featuring an adjustable knot that can be altered to fit your baby’s individual shape and size. We are proudly selling across Australia, spreading a message of love not only for infants but also for nature.
Abercrombie & Fitch Fierce for Men Eau de Cologne Spray, 100 ml
| Brand | Abercrombie & Fitch |
| Item form | Spray |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Rosemary, Lemon |
| Special features | Long Lasting |
Launched by the design house of Abercrombie & Fitch in the year 2002, this woody aromatic features a blend of petit grain, cardamom, lemon, orange, jasmine, rose, and lily-of-the-valley. It is suitable for all skin types and offers a long-lasting that can increase attraction.
- For all skin types
- Long lasting
- Increase attraction





