Filter by price
Filter by brands
Showing 313–324 of 455 results
Le Jardin De Monsieur Li by Hermes for Unisex EDT, 100ml
- Fresh and elegant for unisex use
- EDT concentration with a refined and lasting scent
- A signature aroma inspired by nature
- Perfect for daily wear and special occasions
- Luxurious crafted by Hermes
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Hermes |
| Type | EDT |
| Volume | 100ml |
| Gender | Unisex |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily Special Events |
| Weight | 500g |
Le Male Elixir Parfum 75ml
| Size | 70 – 99 ml |
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Benzoin |
| Heart/Middle Note | Lavender |
| Top Note | Tonka Bean |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 8435415076937 |
| Model Name | Le Male Elixir |
- Provides vibrant freshness wrapped in an attractive woody signature
- Leaves the skin delicately d
- Spray dispenser evenly pumps out fine mist
- Effective deodorant greatly helps regenerate perspiration
Le Male Elixir Parfum 75ml
Light Blue by Dolce & Gabbana – perfume for men – Eau de Parfum, 100ml /Blue
| Brand | Dolce & Gabbana |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.3 Fluid Ounces |
| Scent | Woody & Musky |
| Special features | Travel Size |
This Dolce & Gabbana is presented in a liquid form with a volume of 3.3 fluid ounces. The scent profile is characterized as woody and musky, ideal for individuals who appreciate such notes. Additionally, it offers the convenience of being travel-sized, making it suitable for on-the-go use.
- Light Blue Eau Intense pour Homme by Dolce & Gabbana for Men – Eau de Parfum, 100 ml
Light Blue by Dolce & Gabbana – perfume for men – Eau de Parfum, 100ml /Blue
| Brand | Dolce & Gabbana |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.3 Fluid Ounces |
| Scent | Woody & Musky |
| Special features | Travel Size |
This Dolce & Gabbana is presented in a liquid form with a volume of 3.3 fluid ounces. The scent profile is characterized as woody and musky, ideal for individuals who appreciate such notes. Additionally, it offers the convenience of being travel-sized, making it suitable for on-the-go use.
- Light Blue Eau Intense pour Homme by Dolce & Gabbana for Men – Eau de Parfum, 100 ml
Light Blue Pour Homme Summer Vibes Dolce&Gabbana for men EDT
Light Blue Pour Homme Summer Vibes by Dolce&Gabbana is a Woody Aromatic for men. This is a new . Light Blue Pour Homme Summer Vibes was launched in 2023. The nose behind this is Alberto Morillas. Top note is Sicilian Lemon; middle note is Cypress; base note is Amberwood.
Light Blue Summer Vibes reinvents the two iconic s for him and her. Made in Italy using only the highest quality raw materials, these s are brought to life by the craftsmanship and attention to detail inherent in Dolce&Gabbana’s DNA, characterized by the majolica print that embellishes the iconic bottles.
A creation of the famous nose Alberto Morillas, the Light Blue Summer Vibes Pour Homme , which is part of the woody aquatic aromatic s family, boasts an aromatic freshness thanks to an infusion of Cypress and an additional note of Sicilian Lemon that gives it a sharp but sweet liveliness. As a finishing touch, the pleasant woody warmth of amber.
Light Blue Summer Vibes comes in an elegant rectangular glass bottle, while Light Blue Summer Vibes Pour Homme comes in a trapezoidal bottle with soft lines. Both feature the classic silhouette of Light Blue s and are embellished with a white cap.
The campaign is an homage to spontaneity and passion. The protagonists, the iconic couple Bianca Balti and David Gandy under the shade of the Faraglioni amidst the crystal-clear waters surrounding the spellbinding Capri Island. From the boat to the shore, right up to the sun-drenched terrace steeped in scents of lemon trees, the couple shares intimate moments of smiles, jokes, and passion. An intense and profound attraction that captures the energy of summer on the seaside. Director Steve Brahms unveils intimate glimpses of a shared life full of tenderness and love with the notes of the song Parlami d’amore Mariù in the background.
Louis Vuitton # L’Immensite Edp Spray 100ml
LV Lovers by Louis Vuitton is a Woody Aromatic for men. This is a new . LV Lovers was launched in 2024. LV Lovers was created by Jacques Cavallier Belletrud and Camille Cavallier. Top notes are Galbanum and Bergamot; middle notes are Ginger and Solar Notes; base notes are Sandalwood and Cedarwood.
LV Lovers by Louis Vuitton is a that embodies the metaphorical yet nostalgic scent of the sun. Created in collaboration with Pharrell Williams and Master Perfumer Jacques Cavallier-Belletrud, this scent symbolizes possibility and uplifting energy. It features notes of galbanum and ginger, capturing the essence of sunlight and the warmth it brings.
Available in 100 ml Eau de Parfum.
Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 Eau De Parfum For Unisex, 70 ml
| Brand | Lancôme |
| Item form | Spray |
| Item volume | 75 Milliliters |
| Scent | Aromatic |
| Special features | Travel Size |
About this item
- Launched by the design house of Lancome
Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 Extrait De Parfum for Unisex, 70ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Incense, Amber, Cedar, Sandalwood, Patchouli, Labdanum, Amberwood |
| Heart/Middle Note | Ginger, Jasmine, Nutmeg, Melon |
| Top Note | Grapefruit, Lemon, Mint, Pink Pepper, Bergamot, Aldehydes, Coriander |
| Size | 50 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Parfum |
| Model Name | Bleu De Chanel |
- Top notes are lemon zest, bergamot, mint and artemisia
- Middle notes are lavender, geranium, pineapple and green notes
- Base notes are sandalwood, cedar, amber wood, Iso E Super and tonka bean
About the product:Bleu de Chanel Parfum, a woody aromatic for men launched in 2018. It is the of a man who refuses to be bound by rules. It reveals a character that asserts itself with independence and determination. The spirit of a man who chooses his destiny.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Limonene, Linalool, Citronellol, Alpha-isomethyl Ionone, Coumarin, Citral, Geraniol, Benzyl Benzoate, Farnesol, Benzyl Alcohol, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ci 60730 (Ext. Violet 2), Ci 15985 (Yellow 6), Ci 19140 (Yellow 5), Il17-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Marley Perseus men perfume 125 ml
- Immerse yourself in the captivating essence of this latest creation.
- The bright and sparkling freshness of the pink grapefruit blends with its long-lasting rolling aroma, taking you on a refreshing journey.
- Celebrating the Citrus glow, Perseus evokes the early morning at the Chateau du Marly, when the first rays of the sun awaken the palace, warm its gardens and make its fountains sparkle.
- And his secret lies in the new combination of very classic men's perfume notes – in particular the brightness of grapefruit, which immediately contrasts with the elegant Woody side.
MERCEDES BENZ LE PARFUM (M) EDP 120ML TESTER
| Brand | Mercedes-Benz |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 120 Milliliters |
| Scent | freash |
| Special features | Travel Size |
- Mercedes Benz Le Parfum Perfume For Men EDP Spray 4.0oz 120ml In Leather Case
Mont Blanc Legend EDT 100ml For Men
<p>Legend by Montblanc is an Aromatic Fougere for men. The top notes are Lavender, Pineapple, Bergamot and Lemon Verbena. The middle notes are Red Apple, Dried Fruits, oakmoss, Geranium, Coumarin and Rose. The base notes are Tonka Bean and Sandalwood. The legend was launched in 2011. The nose behind this is Olivier Pescheux.<strong>Top Notes:</strong> Lavender, Pineapple, Bergamot and Lemon Verbena.<br /><strong>Middle Notes:</strong> Red Apple, Dried Fruits, oakmoss, Geranium, Coumarin and Rose.<br /><strong>Base Notes:</strong> Tonka Bean and Sandalwood.</p>
MONT BLANC LEGEND EDT 3.3 OZ / 100 ML FOR MEN Tester
Montblanc Legend Cologne by Mont Blanc, For the gentleman who wants to strike the right chord between masculinity and passion, a spritz of Legend will leave you feeling powerful and sexy. Accords of woods, citrus, fruit and spices are harmoniously blended to form a scent as complex as you. Top notes of pineapple, lavender, lemon verbena and bergamot offer a citrus pick-me-up. This slowly melts to a layered heart accord featuring rose, apple, oakmoss, geranium and dried fruits. An inviting base of sultry tonka bean and sandalwood lasts long into the night. Launched in 2011.





