Filter by price
Filter by brands
Showing 337–348 of 455 results
Paco Rabanne 1 Million EDT 100ml
| Scents/Notes | Spicy |
| Base Note | Leather Accord, Amberketal |
| Heart/Middle Note | Rose Absolute, Cinnamon |
| Top Note | Blood Mandarine, Peppermint |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | Mil-1 |
| Model Name | Million |
- Leaves the skin delicately d
- Offers effective protection against odour and wetness
- Developed in a manner that leaves skin feeling incredibly refreshed
- Formulated to allow for a long-lasting stay
- Superior dispensing type evenly releases fine mist
Established in 1966, parisian fashion house paco rabanne has asserted a distinctive identity resulting from the synthesis of cutting-edge contemporary design and radical craft. Mr paco rabanne was born francisco rabaneda y cuervo in 1934 in spanish basque country. At the age of five, he and his mother, a head seamstress at balenciaga, escaped the spanish civil war by fleeing to france, where he assumed the name paco rabanne. By the early 1960s, after training as an architect, he applied his skills towards avant-garde accessory design, proposing unique creations for several haute couture houses. For the debut of his namesake brand in 1966, he presented “manifesto: 12 unwearable dresses in contemporary materials.” over the next few years, he would experiment with looks made from moulded plastics, hammered metal, aluminum jersey and knitted fur that were at once sculptural. His iconic chainmail dresses helped define an era of shape-shifting fashion and remain emblematic of the house still today
Paco rabanne 1 Million EDT For Men 100ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Leather, Woody Notes, Amber, Indian Patchouli |
| Heart/Middle Note | Rose, Cinnamon, Spicy Notes |
| Top Note | Grapefruit, Mint, Blood Mandarian |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Name | Perfume |
- Comes with notes of grapefruit, rose and woody
- The iconic is adorned with new energizing ingredients
- A stunning designed to delight
- The package is very luxurious, made of golden body with a diamond crown
- The outer package a case that holds a golden lever, is created by Noe Duchaufour-Lawrence
About the product:
1 Million by Paco Rabanne is a Woody Spicy for men. 1 Million was launched in 2008. 1 Million was created by Christophe Raynaud, Olivier Pescheux and Michel Girard. Top notes are Blood Mandarin, Grapefruit and Mint; middle notes are Cinnamon, Rose and Spicy Notes; base notes are Amber, Leather, Woody Notes and Indian Patchouli.
About the brand:
Paco Rabanne is a French fashion house founded in 1966. Francisco ""Paco"" Rabaneda Cuervo, the Spanish-born fashion designer more widely known as Paco Rabanne, fled Spain with his family during the Spanish Civil War.The house's first perfume is the now-legendary women's scent Calandre, introduced in 1969. A series of innovative s in distinctive bottles for both men and women have followed. Paco Rabanne fashions and s are produced in conjunction with Puig.
Ingredients:
Alcohol Denat, Parfum (), Aqua (Water), Butylphenyl Methylpropional, Coumarin, Limonene, Hydroxycitronellal, Alpha-Isomethyl Ionone, Linalool, Benzyl, Alcohol, Cinnamal, Eugenol, Citral, Isoeugenol, Citronellol.
How to use:
Apply to pulse points: wrist, neck and chest.
Paco Rabanne 1 Million For Men Eau De Toilette 100ML Set
| Brand | Paco Rabanne |
| Item Form | Spray |
| Item Volume | 100 Milliliters |
| Special Features | Travel Size |
| Age Range (Description) | Adult |
This Paco Rabanne 1 Million For Men Eau De Toilette 100ML Set is a 3-piece gift set for men. It includes a 2.5 oz spray bottle of Million by Paco Rabanne. The product is shipped from the USA within 7 to 14 days of receipt of the order.
- 3-piece gift set for men
- 2.5 oz spray bottle
- Shipped from the USA within 7 to 14 days of order receipt
Paco Rabanne 1 Million Parfum,100 ml
| Brand | Paco Rabanne |
| Item Form | Liquid |
| Item Volume | 100 Milliliters |
| Scent | Wood |
| Special Features | Original |
1 Million Cologne by Paco Rabanne is a rich and heady blend of fine ingredients. It embodies the essence of affluence and style, making every man feel like a million dollars. The top notes feature grapefruit, cinnamon, and spice notes, while the middle notes reveal rose, blonde leather, and blood orange. The base notes leave a lasting impression with amber, white woods, and patchouli.
- Top Notes: grapefruit, cinnamon, and spice notes
- Base Notes: amber, white woods, and patchouli
paco rabanne Invictus Aqua EDT 100ml
- Brand: Paco Rabanne
- Name: Invictus
- Type: Eau de Toilette
- Size: 100 ml
Invictus by Paco Rabanne is a sparkling mix of sweetness, bitterness, and freshness. This Invictus eau de toilette is available in a 100ml glass bottle.The unique trophy design of the Invictus by Paco Rabanne Eau de Toilette bottle displays the fact that it is made to win over hearts. This scent of victory, as fondly called by the creators, has a flirty combination of woody, fresh, warm, and powerfully stimulating notes. The distinct flask contains a large, 100ml capacity of the scent, providing weeks of usage.
paco rabanne Invictus Aqua EDT 100ml
Highlights
- is formulated to allow for a long-lasting stay
OverviewEstablished in 1966, Parisian fashion house Paco Rabanne has asserted a distinctive identity resulting from the synthesis of cutting-edge contemporary design and radical craft.
Specifications
| Size | 100 – 119 Ml |
| Scents/Notes | Fresh |
| Colour Name | Grey/Silver |
| Base Note | Guaiac Wood Is Paired With Ambergris And Woody Amber |
| Heart/Middle Note | Herbal Violet Leaf Accord |
| Top Note | Grapefruit, Yuzu And Pink Pepper |
| Size | 100 Ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau De Toilette |
| Dispenser Type | Pump |
| Attribute Key | Long Lasting |
| Attribute Value | Yes |
| Model Number | 2724327984659 |
| Model Name | Invictus Aqua |
PACO RABANNE INVICTUS EDT 100ML TESTER
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Amber, Leather, Woody |
| Heart/Middle Note | Cinnamon, Rose, Spicy |
| Top Note | Blood Mandarin, Grapefruit, Mint |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | P50 |
| Model Name | One Million |
- 1 Million was launched in 2008
- Created by Christophe Raynaud, Olivier Pescheux and Michel Girard
Established in 1966, Parisian fashion house Paco Rabanne has asserted a distinctive identity resulting from the synthesis of cutting-edge contemporary design and radical craft. Mr Paco Rabanne was born Francisco Rabaneda y Cuervo in 1934 in Spanish Basque Country. At the age of five, he and his mother, a head seamstress at Balenciaga, escaped the Spanish Civil War by fleeing to France, where he assumed the name Paco Rabanne. By the early 1960s, after training as an architect, he applied his skills towards avant-garde accessory design, proposing unique creations for several haute couture houses. For the debut of his namesake brand in 1966, he presented Manifesto, 12 unwearable dresses in contemporary materials. Over the next few years, he would experiment with looks made from moulded plastics, hammered metal, aluminum jersey and knitted fur that were at once sculptural. His iconic chainmail dresses helped define an era of shape-shifting fashion and remain emblematic of the house still today.
PACO RABANNE INVICTUS EDT 100ML TESTER
Highlights
- is formulated to allow for a long-lasting stay
OverviewEstablished in 1966, Parisian fashion house Paco Rabanne has asserted a distinctive identity resulting from the synthesis of cutting-edge contemporary design and radical craft.
Specifications
| Size | 100 – 119 Ml |
| Scents/Notes | Fresh |
| Colour Name | Grey/Silver |
| Base Note | Guaiac Wood Is Paired With Ambergris And Woody Amber |
| Heart/Middle Note | Herbal Violet Leaf Accord |
| Top Note | Grapefruit, Yuzu And Pink Pepper |
| Size | 100 Ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau De Toilette |
| Dispenser Type | Pump |
| Attribute Key | Long Lasting |
| Attribute Value | Yes |
| Model Number | 2724327984659 |
| Model Name | Invictus Aqua |
Paco Rabanne Invictus Legend EDP 100ML
At the frontiers of time, a new territory. Immense. And a challenge. Ultimate. Burning desert, wild convoy. Engines roar. Ambushes, counterattacks, acceleration. Invictus triumphs with a backhand. And goes to glory. Invictus Legend. A duel in the sun, two forces present. Fresh adrenaline on a warm woody tornado. A fiery, powerful eau de parfum. A for men as exhilarating as victory.
| Brand | Paco rabanne |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Original |
| Special features | Original |
About this item
- For Men
- Eau de Parfum
- Size : 100ML
Paco Rabanne Invictus Men EDT 100ml Tester
- 2022 Launch
- 3.4 Fl Oz / 100ml
- Top notes are Absinthe and Grapefruit
- Middle notes are Mint and Lavender
- Base notes are Cypress and Patchouli
Paco Rabanne Invictus Parfum Eau De parfum For Men 100ml – Tester
| Top notes | Marine notes, Lavender, Pink Pepper |
| Middle notes | Soap, Violet Leaf, Myrtle |
| Base notes | Musk, Cashmeran, Sandalwood |
Paco Rabanne Invictus Platinum Edp For Men – 100 Ml
| Brand | Nothing |
| Model name | Ear (stick) |
| Colour | White (stick) |
| Form factor | In Ear |
| Connectivity technology | Wireless |
About this item
- Designed for comfort. Feather-light at just 4.4 g. Ergonomically shaped not to be noticed by over 100 pairs of ears
- Vivid sound. One of the most sensitive drivers in any wireless earbud. At just 12.6mm
- Nothing lost. Smart software detects bass loss as you wear the earbuds, tuning the equaliser curve to the optimal level
- Sounds like yourself. Clear Voice Technology for wind-proof, crowd-proof calls
- Maximum stability. Automatically switches to low lag mode when you game on Phone (1).Astounding power. Up to 29 hours of listening time. Nearly 2 hours with just 10 minutes of charge. 12 hours of talk time with the case and 3 hours with the earbuds. Charge once, use a full day.Access all personalisations and settings directly in Phone (1)’s Quick Settings. Customise gesture controls. Adjust EQ settings like low, mid, and high frequency levels. Find My Earbuds. And more.





