Filter by price
Filter by brands
Showing 361–372 of 455 results
Parfums De Marly Layton Exclusif Unisex 125ml
| Scents/Notes | Fresh |
| Base Note | Tangerine, Pineapple and Watermelon |
| Heart/Middle Note | Yasmin, Veresia and Aylang Aylang |
| Top Note | Vetiver, Amber, Strawberry, Sandal and Musk Powder |
| Size | 125 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 1-3700578525000 |
| Model Name | Kalan |
Kalan EDP Spray 125ml
Parfums de Marly Pegasus Eau de Parfum for Men, 125ml
-
Eau de Parfum with a luxurious oriental and woody
-
Blends bergamot, almond, and vanilla for a warm, sophisticated scent
-
Long-lasting aroma suitable for day and evening wear
-
Comes in a 125ml premium bottle
-
Perfect gift for men
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Parfums de Marly |
| Model | Pegasus |
| Type | Eau de Parfum |
| Gender | Men |
| Volume | 125ml |
| Notes | Bergamot, Almond, Vanilla |
| Longevity | Long-Lasting |
| Ideal Use | Daily, Evening, Special Occasions |
Parfums De Marly Pegasus EDT for Men, 125ml
-
Brand Parfums De Marly Item volume 4.2 Fluid Ounces Item weight 125 Grams Scent Aromatic Special features Zitrus
About this item
- Hesperides tonic woody
- Top notes: bergamot, spearmint, watery accord
- Heart notes: geranium, lavender, solar note
- Base notes: sandalwood, incense, white musk, cedarwood
Parfums De Marly Penhaligon’s No.33 Eau De Cologne 100 ml /Blue
No. 33 Eau de Cologne by Penhaligon's is a Aromatic Fougere for men. No. 33 Eau de Cologne was launched in 2015. Top notes are Clary Sage
PENHALIGON Portraits Roaring Radcliff EDP 75ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Gingerbread |
| Heart/Middle Note | Tobacco |
| Top Note | Rum |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
- Highten your senses with captivating top note of Rum
- A tempting heart note composed around Tobacco
- Smoothly lingering base note comprises Gingerbread
PENHALIGON Portraitsthe Duke EDP 75ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Leathery Wood |
| Heart/Middle Note | Gin, Cumin |
| Top Note | Peppery Rose |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
- Highten your senses with captivating top note of Peppery Rose
- A tempting heart note composed around Gin, Cumin
- Smoothly lingering base note comprises Leathery Wood
PENHALIGON’ Men’s Portraits Tragedy Of Lord George 75ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Tonka Beans |
| Heart/Middle Note | Shaving Soap |
| Top Note | Brandy |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 793675976069 |
| Model Name | Perfume |
- Lord George is a wealthy and respected man, the archetypal patriarch
- He seems to embody the noblest values of the aristocracy: virtue, respect, loyalty and faithfulness
- Comes with notes of Brandy, Shaving Soap and Tonka Beans
Inspired by the idea of a wealthy and respected man, Lord George is the perfect example of a true archetypical patriarch. He embodies the noblest values of the aristocracy- virtue, respect, loyalty and faithfulness.
His blends notes of amber, shaving soap and refreshing tonka bean. Seemingly traditional, yet with a mysterious personality, the Tragedy of Lord George Eau de Parfum is finished with a noble stag topper.
Penhaligon’s of London PENHALIGON’S THE BLAZING MISTER SAM EAU DE PARFUM 75ML
| Size | 70 – 99 ml |
| Base Note | Tobacco, Vanilla, Cedar and Patchouli. |
| Heart/Middle Note | Black Pepper, Saffron and Cumin |
| Top Note | Cardamom and Cinnamon |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
Penhaligon's of London PENHALIGON'S THE BLAZING MISTER SAM EAU DE PARFUM 75ML
PENHALIGON’S Portraits Sohan EDP 75ml
| Base Note | Laotian Oud, Sandalwood |
| Heart/Middle Note | Labdanum, Vetiver |
| Top Note | Rose, Pink Pepper, Saffron |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
PENHALIGON’S The Impudent Cousin Matthew EDP 75ml
| Size | 70 – 99 ml |
| Scents/Notes | Oriental |
| Base Note | Patchouli |
| Heart/Middle Note | Petitgrain |
| Top Note | Mandarin Orange |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | PENHALIGON'S THE IMPUDENT COUSIN MATTHEW (M) EDP 75ML |
PENHALIGON’S The Remarkable Success Of Mr Harrod EDP 75ml
| Scents/Notes | Fresh |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
PENHALIGON’S The Remarkable Success of Mr Harrod For Men Eau de Parfum 75ML
Penhaligon's The Remarkable Success of Mr Harrod For Men Eau de Parfum 75MLInspired by Mr Harrod himself, welcome this spicy scent into your collection.An exquisite Eau de Parfum, this Penhaligon's exudes a certain sophistication and romantic demeanor. A composite of spiced plum and patchouli is blended with a jasmine, raspberry and ambergris accord, undercut with oud, cinnamon, tobacco and cedarwood to form a quietly confident scent. notes: Spiced plum, Patchouli, Jasmine, Raspberry, Ambergris, Oud, Tobacco, Cedarwood, Cinnamon





