Filter by price
Filter by brands
Showing 373–384 of 455 results
PENHALIGON’S-Terrible Teddy EDP 75ml
| Base Note | Ambroxan, Georgywood (Molecule) Patchouli |
| Heart/Middle Note | Leather, Atlas Cedar Wood, Vetiver |
| Top Note | Pink Pepper, Olibanum, Allspice |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 5056245000560 |
| Model Name | Perfume |
Terrible Teddy EDP 75ml
PENHALIGON’S-The Blazing Mister Sam EDP 75ml
| Scents/Notes | Oriental |
| Base Note | Cumin, Saffron, Black Pepper, Vanilla, Patchouli, Cedar And Tobacco |
| Heart/Middle Note | Woody Floral Harmonies |
| Top Note | Cardamom And Cinnamon |
| Size | 75 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | The Blazing Mister Sam |
The Blazing Mister Sam EDP 75ml
Penhaligon’s Portraits Lord George Edp 75ml
<p>This Penhaligon’s Lord George Eau de Parfum is a traditional essence with top notes of brandy and closes with a base note of tonka beans. It features a glass bottle with a gold-tone stag head.</p>
<p>About PenhaligonsPenhaligon’s is an iconic British house renowned for its exceptional scents and royal clientele. Founded in London 1868, William Henry Penhaligon was Queen Victoria’s royal perfumer and barber. Today, the traditional brand is synonymous with extraordinary s that are treasured as modern heirlooms, featuring the original bottle design of the Victorian Era fused with captivating notes. Each Penhaligon’s perfume is brimmed with character, sophistication and personality, showcasing innovative scents that carry a story behind them. Holding two Royal Warrants, revel in the legacy of the house’s exquisite and timeless scents. Penhaligon’s UAE product range includes the celebrated Portrait’s Collection, featuring bespoke narrative-based s centered around British aristocracy. Our range also includes the beloved Halfeti and Empressa s and hair mists, in addition to luxurious gift sets to delight any recipient. Shop the range of Penhaligon&rsquo;s s here.</p>
<p>Ingredients&nbsp;</p>
<p> Notes<br />Top Notes:<br />Brandy<br />Heart Notes:<br />Shaving Soap<br />Middle Notes:<br />Tonk</p>
Penhaligons The Impudent Cousin Matthew EDP 75ml For Men
<p>The Impudent Cousin Matthew by Penhaligon’s is a Citrus Aromatic scent for men. This is another aroma. The Impudent Cousin Matthew was dispatched in 2019. Top note is Mandarin Orange; center note is Petitgrain; base note is Patchouli.</p>
<p><strong>Top Note:</strong>&nbsp;Mandarine Orange</p>
<p><strong>Heart Note:&nbsp;</strong>Petitgrain</p>
<p><strong>Base Note:</strong>&nbsp;patchouli</p>
Portrayal Amouage for men EDP 100ml
Portrayal Man by Amouage is a Woody Aromatic for men. Portrayal Man was launched in 2019. The nose behind this is Pierre Negrin. Top note is Violet Leaves; middle note is Vetiver; base note is Cade oil.
Pour Homme by Versace for Men – Eau de Toilette, 100ml, Tester
| Brand | Versace |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Jasmine , Musk , Wood , Cedar |
| Special features | Fresh |
About this item
- Eau de Toilette
- Olfactive family: aromatic- fougère- wood
- Top Notes: Neroli, Bitter Orange Leaves, Citron of Diamante, Bergamot
- Middle Notes: Geranium, Blue Hyacinth, Clary Sage, Cedarwood
- Base Notes:Oud, Mineral Amber, Musk, Tonka
Prada Cologne By Prada Men’s 3.4 Oz. Eau de Toilette Spray Sealed
- Prada Amber Pour Homme is the first Prada , launched after the female one, also in oriental composition based upon amber. The perfumer Daniela Roche-Andrier created the composition in four basic accords : Amber – the main accord, rich and complex oriental base which includes amber, vanilla, labdanum, Tonka and patchouli; Fougere – or the aromatic accord with a remarkable soapy note, includes notes of pelargonium, vetiver, orange blossom and myrrh at the heart; Cologne – the refreshing citrusy top of bergamot, mandarin, neroli and cardamom; Leather – leather note is present at the base of the composition ( leather, saffron and sandalwood). Miuccia Prada, the granddaughter of the founder, who turned grandfather’s leather goods design into a large company, personally took part in creating of this perfume. """"I just tried to imagine what I would like if I were a man."" Maybe due to the fact that it was created by a female hand, the is not aggressive at all, like it might have been expected from an oriental with leather and amber. Instead, it is very elegant and masculine gentle.
Prada L’Homme – perfume for men – Eau de Toilette, 100ml
Product Description
L'Homme by Prada for Men – Eau de Toilette, 100ml; Top Notes: Neroli, Geranium and Patchouli; Middle Notes: Iris and Amber; Base Notes: Oakmoss and Tonka bean
Set Contains:
1 x L'Homme Prada 100ml EDT Spray
| Brand | Prada |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Floral |
| Special features | Multi Smell |
About this item
- Top Notes: Neroli, Geranium and Patchouli
- Middle Notes: Iris and Amber
- Base Notes: Oakmoss and Tonka bean
Prada L’Homme for men – Eau de Toilette, 100ml
| Brand | Prada |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Scent | Floral |
| Special features | Multi Smell |
About this item
- Top Notes: Neroli, Geranium and Patchouli
- Middle Notes: Iris and Amber
- Base Notes: Oakmoss and Tonka bean
Prada Luna Rossa Ocean For Men, Le Parfum, 100ml Refillable Tester
- Prada Luna Rossa Ocean Le Parfum for Men, 100ml Refillable Tester Edition
- A powerful and sophisticated inspired by deep ocean energy and modern masculinity
- Perfect for confident men seeking a refined, intense, and long-lasting scent
- Elegant refillable bottle design that reflects luxury and sustainability
Notes:
-
Top Notes: Grapefruit, bergamot
-
Heart Notes: Iris, sage
-
Base Notes: Amber, patchouli, musk
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Prada |
| Name | Luna Rossa Ocean |
| Gender | For Men |
| Type | Le Parfum |
| Volume | 100ml |
| Edition | Refillable Tester |
| Family | Woody Aromatic |
| Longevity | Long-lasting |
| Item Weight | 350 g (approx.) |
Prada Luna Rossa Ocean Le Parfum For Men 100ml Refillable Tester
- Fresh, aquatic, and intense for modern men
- Top notes: Bergamot, sea notes, peppermint; Heart notes: Clary sage, lavender; Base notes: Ambroxan, musk, woody accords
- Long-lasting scent with strong projection
- Perfect for daily wear, office, and evening occasions
Prada Milano – L’Homme perfume for men – Eau de Toilette, 100ml
<p>A parfum of doubles, of layers, of male and female with a unique result: L’Homme Prada, a mix of classic ingredients mixed in a contemporary accent. Neroli, geranium and Patchuli are mixed with Amber and Iris, a sensual with a sophisticated allure.</p>
<p>Product code: 2A1251_2HC0_F0Z99_P_ML100<br />Notes: Neroli, Violet, Geranium, Iris, Pepper, Amber, Cedar Wood, Patchouli<br />100 ml</p>





