Showing 217–228 of 261 results
Tom Ford Ombre Leather EDP 100 ml For Unisex
| Brand | Tom Ford |
| Model Number | N/A |
| Color | Black |
| Country of Origin | United States of America (USA) |
| Department | Men |
| Size | 100 ml |
Tom Ford, originally known as Thomas Carlyle Ford, is an American fashion designer and film director. Trained as an architect, Ford transitioned into the fashion industry after working at fashion houses like Chloé and Perry Ellis. His significant contributions to Gucci’s turnaround in the 1990s elevated him to the position of Creative Director. Ford later established his eponymous brand in 2005, offering a range of fashion, accessories, eyewear, s, and cosmetics. His partnership with Estee Lauder resulted in successful s like Black Orchid and the prestigious Tom Ford Private Blend line.
- Made for those who are looking for a timepiece that can be used in every occasion
- Attractive bottle design offers an ornate visual appeal
- Represents a new intensity of the iconic era
- Stands out amongst others, a must-have piece
- Perfect gift for someone special
Tom Ford Ombre Leather For Unisex Eau De Parfum, 100 ml
Specifications
| Brand | Tom Ford |
| Item Model Number | Spray |
| Product Dimensions | 3.4 fluid ounces |
| Floral | |
| Special Feature | Oud |
| Age Range (Description) | Adult |
| Style | Eau de Parfum |
| Material Features | Natural |
| Number of Items | 1 |
Top Notes
The Tom Ford Ombre Eau de Parfum for men and women opens with cardamom, leaving enough space for very appealing scents. The delectable essence of these scents blasts on you when you spray it.
Middle Notes
The enriching jasmine, sambac, and leather form the heart of this Tom Ford Ombre leather perfume. The perfume maintains its for long hours so you can wear it while going out with someone special.
Base Notes
The closing notes of patchouli, amber, and moss maintain your freshness for long hours. Hours after spraying this Tom Ford Ombre unisex perfume, its fading smell still manages to entice.
Tom Ford Ombre Leather For Unisex Eau De Parfum, 100 ml
Specifications
| Brand | Tom Ford |
| Item Model Number | Spray |
| Product Dimensions | 3.4 fluid ounces |
| Floral | |
| Special Feature | Oud |
| Age Range (Description) | Adult |
| Style | Eau de Parfum |
| Material Features | Natural |
| Number of Items | 1 |
Top Notes
The Tom Ford Ombre Eau de Parfum for men and women opens with cardamom, leaving enough space for very appealing scents. The delectable essence of these scents blasts on you when you spray it.
Middle Notes
The enriching jasmine, sambac, and leather form the heart of this Tom Ford Ombre leather perfume. The perfume maintains its for long hours so you can wear it while going out with someone special.
Base Notes
The closing notes of patchouli, amber, and moss maintain your freshness for long hours. Hours after spraying this Tom Ford Ombre unisex perfume, its fading smell still manages to entice.
Tom Ford Ombre Leather Parfum, 100ml
-
Parfum with a bold, luxurious leather
-
Long-lasting aroma suitable for daily and evening wear
-
Elegant and sophisticated scent for men and women
-
Comes in a 100ml bottle
-
Perfect gift for enthusiasts
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Tom Ford |
| Model | Ombre Leather |
| Type | Parfum |
| Gender | Unisex |
| Volume | 100ml |
| Notes | Leather, Bold, Luxurious |
| Longevity | Long-Lasting |
| Ideal Use | Daily, Evening, Special Occasions |
Tom Ford Ombre Leather Tester Unisex Eau De Parfum 3.4FLz/100ml
Tom Ford Ombre Leather Perfume Tester EDP 100ML. Family: Warm & Spicy Scent Type: Woody Spices Key Notes: Black Leather, Cardamom, PatchouliA tester that comes without the fancy, retail packaging. Tester release come in the same bottle as the retail release and include …The Tom Ford Ombre Leather Eau de Parfum is an untethered featuring floral and cool spicy accords wrapped in velvety leather.
Tom Ford Oud Minerale unisex 100 ml
| Top Notes | Fresh hints of bergamot and lemon, blended with warm spices for a touch of vitality and excitement. |
| Heart Notes | Rose, patchouli flower, and lotus, adding a delicate and feminine harmony to the . |
| Base Notes | Luxurious oud, warm woods, and patchouli, providing depth and allure. |
Tom Ford Oud wood Eau de Parfum 100ml
<p>Oud Wood Eau de Parfum is the distinctive artisanal that features classic woods and the iconic Tom Ford oud.</p>
<p>Rare. Exotic. Distinctive.<br /> Family: Classic Woods.</p>
<p>One of the most rare, precious, and expensive ingredients in a perfumer&rsquo;s arsenal, oud wood is often burned in incense- filled temples. Exotic rose wood and cardamom give way to a smoky blend of rare oud wood, sandalwood and vetiver. Tonka bean and amber add warmth and sensuality.</p>
<p>THE INSPIRATION:<br />This is inspired by incense-filled temples that engage the senses, the mind, body and spirit.</p>
<p>THE BOTTLE:<br />The sleek architectural look of a chess piece.</p>
<p>&ldquo;Oud Wood envelops you in rare oud, exotic spices and cardamom, then exposes its rich and dark blend of sensuality.&rdquo; &ndash; TOM FORD</p>
Tom Ford Oud Wood EDP 50ML For Unisex
TOP NOTESRosewood, Cardamom, Chinese pepperHEART NOTESOud, Sandalwood, VetiverBASE NOTESTonka bean, Vanilla, Amber
Tom Ford Soleil Neige EDP 50ml
| Scents/Notes | Oriental |
| Base Note | Labdanum, Musk, Benzoin, Vanilla |
| Heart/Middle Note | Jasminum Grandiflorum, Orange Blossom, Karmaflor, Turkish Rose |
| Top Note | Bergamot, Carrot Seed |
| Size | 50 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | CS-188445428 |
Soleil Neige EDP 50ml
Tom Ford Tobacco Oud EDP 100ml
| Scents/Notes | Woody |
| Top Note | Agarwood (Oud), Brazilian Rosewood, Sandalwood, Cardamom, Vanilla, Sichuan Pepper, Vetiver, Tonka Bean, Amber |
| Size | 100 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 888066030502 |
| Model Name | Oud |
- Oud Wood was launched in 2007
- Nose behind this is Richard Herpin
Thomas carlyle ford (born august 27, 1961) is an american fashion designer and filmmaker. He launched his eponymous luxury brand in 2006, having previously served as the creative director at gucci and yves saint laurent. Ford wrote and directed the academy award–nominated films a single man (2009) and nocturnal animals (2016). He currently serves as the chairman of the board of the council of fashion designers of america. At age 16, he enrolled at bard college at simon's rock, but quickly dropped out. He moved to new york city to study art history at new york university (nyu). There he met ian falconer, who took him to studio 54 for the first time. Ford dropped out after a year, focusing on acting in television commercials. Ford began studying interior architecture at the new school's art and design college, parsons the new school for design in new york city. He kept visiting studio 54, where he realized he was gay. The club's disco-era glamor would be a major influence on his later designs. Before his last year at new school, ford spent a year and a half in paris, where he worked as an intern in chloe's press office, inspiring his interest in fashion. He spent his final year at the new school studying fashion, but graduated with a degree in architecture. How to use suggest spritz onto pulse points.
TOM FORD Tobacco OUD EDP 100ml Unisex
Oud Wood has that smoky, boozy, woody and warm spicy sense to it that sucks you in. It just smells so masculine, a proper grown up gentleman type of scent. There is the oud, whisky, tobacco, sandalwood, patchouli, cinnamon, benzoin, vanilla,
Tom Ford Tom Ford Rose Prick Eau de Parfum For Unisex, 50 ml.
Specifications
| Scents/Notes | Spicy |
| Base Note | Patchouli, Tonka Bean |
| Heart/Middle Note | May Rose, Bulgarian Rose, Turkish Rose |
| Top Note | Sichuan Pepper, Turmeric |
| Size | 50 Ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Dispenser Type | Pump |
| Model Number | 100000105 |
| Model Name | Rose Prick |