Showing 241–252 of 261 results
Xerjoff Accento Overdose EDP 100ml
| Base Note | Egyptian Jasmine, Bulgarian Rose, Muguet |
| Heart/Middle Note | Mediterranean Pine, Eucalyptus |
| Top Note | Fruity, Green |
| Size | 100 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 16105A |
| Model Name | Perfume |
Accento Overdose EDP 100ml
Xerjoff Casamorati 1888 Eau De Parfum Spray, 3.4 Ounce
| Scents/Notes | Fruity |
| Base Note | Vetiver, Cedar, Dried Fruits, Musk, Notes Of Milk |
| Heart/Middle Note | Exotic Flowers, Vetch Leaf, Blackcurrant |
| Top Note | Mango, Pineapple, Apple Blossom, Guava |
| Size | 50 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 8033488152871 |
- Soft and sensual scent makes it an alluring choice
- Long lasting and irresistible it truly a delight to wear
- Elegant bottle design adds beauty to your dressing table
Shooting Stars Cruz Del Sur II EDP 50ml
Xerjoff Casamorati Gran Ballo Eau De Parfum 100ml
Soprano by Xerjoff is a Oriental Floral for women and men. Soprano was launched in 2019. Top notes are Fruits, Litchi, Freesia and Calabrian bergamot; middle notes are Bulgarian Rose, Milk, Osmanthus and Egyptian Jasmine; base notes are Agarwood (Oud), Patchouli and Leather.
Soprano takes the ancestral lore of perfumery to a new dimension. Oriental and floral in character, it features Calabrian bergamot and freesia top notes with an extraordinary heart of Bulgarian rose and Osmanthus. Agarwood and patchouli at the base entice the nose in deeper. Soft and intense, each scent is evocative of pure luxury.
Soprano is presented with a unique silk neck scarf designed by Xerjoff and produced by famous silk manufacturers in Lake Como.
OLFACTORY NOTES
Litchi, Fruity Accord, Fresia, Calabrian Bergamot
Osmanthus, Milky Accord, Egyptian Jasmine, Bulgarian Rose
Leather Notes, Agarwood, Patchouli
Read about this perfume in other languages: Deutsch, Español, Français, Čeština, Italiano, Русский, Polski, Português, Ελληνικά, 汉语, Nederlands, Srpski, Română, العربية, Українська, Монгол, עברית.
Perfume Pyramid
Xerjoff Casamorati Italica (W) EDP 100ML
| Brand | Xerjoff |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | ORIGINAL |
| Special features | Travel Size |
| Age range (description) | Adult |
| Model name | 1888 Italica |
| Material features | Natural |
| Item weight | 0.1 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
- Top Notes: Saffron almond milky notes
- Heart Notes: Bourbon vanilla toffee
- Base Notes: Sandalwood white musks
- Unisex
- Made in Italy
Xerjoff Casamorati Lira – perfumes for women – Eau de Parfum, 100ml
| Brand | Xerjoff |
| Item form | Spray |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Age range (description) | Adult |
| Item weight | 0.21 Kilograms |
About this item
- manufacturer: Xerjoff
- Item Trademark: XERJOFF
- Item Weight: ounces, pounds, 0.21250, 3.4
- Item Category: Personal
Xerjoff Coffee Break Golden Dallah Parfum 50ML For Unisex
Golden Dallah By Xerjoff Is A Amber Spicy For Women And Men.This Is A New . Golden Dallah Was Launched In 2018.Top Note Is Exotic SpicesMiddle Notes Are Coffee, Incense, Amber, Cambodian Oud And RoseBase Notes Are Cacao, Hazelnut And Tonka Bean
Xerjoff Dolce Amalfi Casamorati 1888 For Unisex 100 ml – Eau de Parfum
<p>Xerjoff Dolce Amalfi Casamorati 1888 For Unisex 100 ml – Eau de Parfum Family: Floral &amp; Fruity,Targeted Group: Unisex,Perfume Name: Dolce Amalfi Casamorati 1888</p>
Xerjoff Erba Pura Eau de Parfum Unisex, 100ml
-
Unisex Eau de Parfum with a fresh and fruity aroma
-
Blends citrus, orange, and vanilla notes for a balanced, elegant scent
-
Long-lasting suitable for daily wear and special occasions
-
Comes in a luxurious 100ml bottle
-
Perfect gift for both men and women
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Xerjoff |
| Model | Erba Pura |
| Type | Eau de Parfum |
| Gender | Unisex |
| Volume | 100ml |
| Notes | Citrus, Orange, Vanilla |
| Longevity | Long-Lasting |
| Ideal Use | Daily, Evening, Special Occasion |
Xerjoff Jtc More Than Words Unisex Eau de Perfume – 100 ml
- Notes Olibanum, Labdanum, Ambergris
- Unit 1
- Fruity notes, Woody notes, Oriental
- notes, Agarwood, Floral notes
XERJOFF MUSE Eau De Parfum 100ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Woods, Oud Leather |
| Heart/Middle Note | Milky Notes, Jasmine, Fresia, Litchi, Rose, Osmanthus |
| Top Note | Fruity Accords |
| Size | 100 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | XVSOS.027.SOP |
| Model Name | Soprano |
Soprano EDP 100ml
Xerjoff Naxos 1861 EDP 100ml
| Top Notes | Brazilian Orange, Sicilian Lemon, Calabrian Bergamot, Ginger |
| Middle Notes | Melon, Pear, Green Apple, Cinnamon, Guatemalan Cardamom, Cloves |
| Base Notes | White Musk, Amber, Madagascar Vanilla, Woody Notes |
- Erba Gold by Xerjoff is a for women and men. Erba Gold was launched in 2016. Top notes are Brazilian Orange, Sicilian Lemon, Calabrian bergamot and Ginger; middle notes are Melon, Pear, Green Apple, Cinnamon, Guatemalan Cardamom and Cloves; base notes are White Musk, Amber, Madagascar Vanilla and Woody Notes.
Xerjoff Opera Edp 100 ml
Xerjoff Opera is a luxurious and complex with a captivating blend of notes. Notes:Top Notes: Fruits, Turkish Rose.Heart Notes: Ylang-Ylang, Nutmeg, Leather, Amber.