Showing 253–261 of 261 results
Xerjoff Opera EDP 100ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Cedar Wood, Musk, Vanilla, Ambergris, Leather |
| Heart/Middle Note | Ylang-Ylang, Turkish Rose |
| Top Note | Nutmeg, Fruits |
| Size | 100 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | XVSOS.023.OPR |
| Model Name | Opera |
XERJOFF OUVERTURE EDP 100ML
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Musk, Vetiver, Iris |
| Heart/Middle Note | Floral Patch, Jasmine, Pink Pepper, Pineapple |
| Top Note | Citrus Notes |
| Size | 100 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | XVSOS.001.ACN |
| Model Name | Accento |
Accento EDP 100ml
Xerjoff Soprano EDP 100ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Woods, Oud Leather |
| Heart/Middle Note | Milky Notes, Jasmine, Fresia, Litchi, Rose, Osmanthus |
| Top Note | Fruity Accords |
| Size | 100 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | XVSOS.027.SOP |
| Model Name | Soprano |
Soprano EDP 100ml
Xerjoff-Join The Club Don EDP 50ml
| Base Note | Tobacco |
| Heart/Middle Note | Whisky, Suger Cane |
| Top Note | Lemon, Gunpower |
| Size | 50 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 8033488153144 |
- Soft and sensual scent makes it an alluring choice
- Long lasting and irresistible it truly a delight to wear
- Elegant bottle design adds beauty to your dressing table
Join The Club Don EDP 50ml
Xerjoff-Oud Stars Alexandria II EDP 50ml
| Scents/Notes | Oriental |
| Base Note | Amber, Musk and Agarwood (Oud) |
| Heart/Middle Note | Lily-Of-The-Valley, Rose and Cedar |
| Top Note | Lavender, Palis and Rosewood |
| Size | 50 ml |
| Department | Unisex |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | XERNCZ091-FF |
| Model Name | Perfume |
Oud Stars Alexandria II EDP 50ml
YSL Libre Flowers & Flames Eau De Parfum 90ML
Yves Saint Laurent Libre Flowers & Flames is an intense and passionate variation of the original Libre , amplifying the bold femininity and floral notes for a deeper, more fiery experience. Launched in 2021, this edition celebrates strength, freedom, and the beauty of the floral world.
Notes:
- Top Notes: Orange Blossom, Bergamot
- Heart Notes: Jasmine Sambac, Tuberose
- Base Notes: Madagascan Vanilla, Musk, Cedarwood
The opens with the luminous and fresh notes of orange blossom and bergamot, creating a bright and zesty start. The heart reveals an intense floral blend of jasmine sambac and tuberose, giving it a rich, heady floral depth. The base brings warmth and sensuality through Madagascan vanilla, musk, and cedarwood, leaving a captivating and lasting finish.
Yves Saint Laurent Libre Flowers & Flames is perfect for those who enjoy bold, floral s with a touch of warmth and sensuality. Its passionate and captivating nature makes it ideal for evening wear, especially for those seeking a more intense and seductive of the original Libre .
Yves Saint Laurent – Velours (125ml EDP)
This is the perfect for the modern man, a more intense edition of YSL’s spicy and woody signature Y scent. Deep yet fresh, it’s an intoxicating balance of light and dark aromas. It features fresh lavender from Provence and fragrant geranium, plus Balinese patchouli and woody notes tinged with Juniper berries.
Yves Saint Laurent – Tuxedo Eau de Parfum, 125ml
Yves Saint Laurent's Tuxedo is a unisex Eau de Parfum that embodies the elegance and sophistication of the iconic tuxedo. Part of the Le Vestiaire des Parfums collection, this pays homage to the timeless allure of the tuxedo, blending spicy and floral notes to create a scent that is both bold and refined.
Notes:
- Top Notes: Violet Leaf, Coriander, Bergamot
- Heart Notes: Rose, Black Pepper, Lily-of-the-Valley
- Base Notes: Ambergris, Patchouli, Bourbon Vanilla
The opens with a fresh and spicy blend of violet leaf, coriander, and bergamot, setting a vibrant tone. The heart reveals a rich floral bouquet of rose, black pepper, and lily-of-the-valley, adding depth and complexity. The base is anchored by warm and sensual notes of ambergris, patchouli, and bourbon vanilla, providing a lasting and sophisticated finish.
This harmonious composition creates a versatile and elegant , suitable for both men and women who appreciate a scent that is both classic and contemporary.
Yves Saint Laurent Libre Eau De Parfum For Women, 90ml
| Libre Eau de Parfum is the women's of freedom by Yves Saint Laurent, a statement perfume for women who live by their own rules. A reinvention of the floral perfume, YSL Libre combines lavender essence from France with the sensuality of Moroccan orange blossom, for a unique long-lasting floral fusion complemented by a daring note of musk accord.
Alcohol, Parfum / , Aqua / Water, Limonene, Linalool, Benzyl Salicylate, Hydroxycitronellal, Benzyl Alcohol, Ethylhexyl Salicylate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Coumarin, Geraniol, Methyl Anthranilate, Citronellol, Citral, Isoeugenol, Alpha-Isomethyl Ionone, Farnesol, Ci 14700 / Red 4, Ci 19140 / Yellow 5, Ci 60730 / Ext. Violet 2. |