Showing 85–96 of 261 results
Giorgio Armani Si Eau De Parfum 100ML
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Vanilla, Sandalwood, Moss |
| Heart/Middle Note | Ylang-Ylang, Cypriol Oil Or Nagarmotha, Indian Jasmine |
| Top Note | Incense, Salt, Black Pepper |
| Size | 100 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 3614271968593 |
| Model Name | Bleu Turquoise |
- Amber spicy for women and men
- Privé Bleu Turquoise was launched in 2018
- Nose behind this is Aurelien Guichard
The Giorgio Armani brand owned and run by the founder designer Giorgio Armani has earned the much hallowed space in the fashion industry through its superior design, relevant themes and trends. It maintains the aura of a real luxury brand. According to The Wall Street Journal and other influential sources, in addition to couture line Armani Privé, Giorgio Armani and Emporio Armani are company's ready-to-wear lines that show at Milan fashion week. In addition, selling at lower prices are Armani Collezioni, Armani Exchange and Armani Jeans. Emporio Armani is the second brand of Armani family, features ready-to-wear and runway collections. Emporio Armani focuses on trends and modern traits. Also, Emporio Armani along with Giorgio Armani are the only two ready-to-wear brands that are mainly designed by Giorgio Armani himself, and has a spotlight at Milan Fashion Week every year while Armani Collezioni, Armani Jeans, and Armani Exchange do not. Emporio Armani is usually only sold in freestanding Emporio Armani boutiques and its official website. / Ingredients: Alcohol, Parfum / , Aqua / Water, Benzyl Salicylate, Benzyl Alcohol, Limonene, Hexyl Cinnamal, Coumarin, Linalool, Geraniol, Benzyl Benzoate, Cinnamyl Alcohol, Tris (Tetramethylhydroxypiperidinol) Citrate, Citral, Isoeugenol, Anise Alcohol, Farnesol, Alpha-isomethyl Ionone. / Spray the perfume on pulse points.
GIORGIO ARMANI Stronger With You Edt 100ml
Emporio Armani Stronger With You Amber by Giorgio Armani is a Oriental Fougere for women and men. This is a new . Emporio Armani Stronger With You Amber was launched in 2023.
Givenchy L’interdit (W) Set EDP 80ml + EDP 12.5ml Travel Spray, Gift Set
MFK Oud is soft, with a fruity veil. Listed notes include saffron and elemi gum, present in a subsonic way. As it subtly brews on the skin, faded curlicues of smoked cedar tease the nose. This is an oud that does unexpected things, strobing lightly across the spectrum from animal and vegetable to mineral.
Givenchy Ysatis Eau De Toilette, 100ml
- From the releases of the international French fashion house Givenchy
- Indompté perfume with a leathery scent for both sexes
- The perfume was recently launched in 2020
- Fragrant notes crowned with freshness with Sicilian mandarin, leather and oud.
Greenley Parfums de Marly for women and men 125ml edp
Greenley by Parfums de Marly is a Citrus Aromatic for women and men. Greenley was launched in 2020. The nose behind this is Nathalie Templer. Top notes are Green Apple, Calabrian bergamot and Mandarin Orange; middle notes are Petitgrain, Cedar, Cashmeran, Pomarose and Violet; base notes are Oakmoss, Musk and Amberwood.
Gris Dior Dior for women and men edp 100ml
Gris Dior by Dior is a Floral for women and men. Gris Dior was launched in 2017. The nose behind this is François Demachy.
This is dedicated to famous Gris Dior color and to Brand's 70th anniversary. Gris Dior, previously known as Gris Montaigne, has the same olfactory composition.
main accords
woody
earthy
mossy
rose
patchouli
citrus
warm spicy
amber
powdery
floral
Gris Dior edp 125ml
For the 70th anniversary of the House, the emblematic Gris Montaigne perfume was renamed Gris Dior. The itself is unchanged.
Gris Dior EDP 125ml
| Size | 120 – 149 ml |
| Scents/Notes | Woody |
| Colour Name | Clear/Black |
| Base Note | Amber, Cedar, Sandalwood, Woody Moss |
| Heart/Middle Note | Rose, Patchouli, Jasmine |
| Top Note | Bergamot |
| Size | 125 ml |
| Department | Unisex |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 15806A |
| Model Name | Gris |
- Gris Dior was launched in 2018
- Nose behind this is Francois Demachy
Dior SE, commonly known as Dior, is a French luxury fashion house controlled and chaired by French businessman Bernard Arnault, who also heads LVMH, the world's largest luxury group. Dior itself holds 42.36% shares of and 59.01% voting rights within LVMH. The company was founded in 1946 by French fashion designer Dior, who was originally from Normandy. This brand just sells shoes and clothing and can only be bought in Dior stores. haute-couture under the Dior Couture division. Pietro Beccari has been the CEO of Dior Couture since 2018. The Dior label remains largely for women's offerings, although the company also operates the Dior Men division for menswear and the baby Dior label for children's wear. Products are sold throughout its portfolio of retail stores worldwide, as well as through its online store. How to use suggest spritz onto pulse points.
Gucci Flora Gordeous Jasmine EDP 100ML
| Brand | Gucci |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 3.3 Fluid Ounces |
| Scent | Sandalwood, Jasmine, Rose |
| Special features | Travel Size |
- 33 Fl Oz / 100ml
- Top notes are Italian Mandarin Bergamot and Black Pepper
- Middle notes are Jasmine Jasmine Sambac Magnolia and Damask Rose
- Base notes are Benzoin Australian Sandalwood and Patchouli
Gucci Perfume – Gucci Intense Oud by Gucci for Unisex – Eau de Parfum, 90ml/Black
| Brand | Gucci |
| Item form | Spray |
| Item volume | 90 Milliliters |
| Scent | Woody & Spicy |
| Special features | Multi Smell |
- Intense Eau de Parfum bursts forth with a refreshing aroma of amber that rejuvenates your soul
- This Gucci perfume exudes an invigorating aroma that enables you to charm your want into your admirer's heart
- It slowly and gradually reveals the facets of agarwood that gives the EDP its woody nature
Gucci The Alchemist’s Garden A Winter Melody Unisex EDT 150ml Perfume
-
100% Original & Authentic Gucci Perfume
-
Luxurious unisex with fresh, woody & green notes
-
Part of the exclusive Gucci Alchemist’s Garden collection
-
Long-lasting Eau de Toilette crafted with premium quality
-
Perfect for collectors, special occasions, and daily elegance
-
Size: 150ml
Initio Atomic Rose Eau de Parfum for Women, 90ml
-
Eau de Parfum with a rich floral and warm
-
Combines rose, vanilla, and spices for an elegant feminine scent
-
Long-lasting aroma perfect for daily wear and special occasions
-
Comes in a luxurious 90ml bottle
-
Ideal gift for women who enjoy unique and sophisticated perfumes
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Initio |
| Model | Atomic Rose |
| Type | Eau de Parfum |
| Gender | Women |
| Volume | 90ml |
| Notes | Rose, Vanilla, Spices |
| Longevity | Long-Lasting |
| Ideal Use | Daily, Evening, Special Occasions |