Filter by price
Filter by brands
Showing 601–612 of 1278 results
GUCCI FLORA GARDENIA (W) EDT 100ML
<p>Flora Gorgeous Gardenia Perfume by Gucci, Released in May 2012, Flora Gorgeous Gardenia is part of the Garden Collection of s&nbsp;. This floral, fruity creation is a lovely tribute to the first warm days of spring. Perfect for those occasions when you want to be noticed, but don&rsquo;t want to be the center of attention, this perfume is a unique way to set yourself apart. The top notes find their entrance with pear and red berries. The heart notes transition into gardenia and frangipani.&nbsp;Finally, a base note of patchouli finishes the experience. Eau de Toilette,Size : 100ML,Top Notes : pear, red berries,Middle notes: gardenia, frangipani,Base notes : patchouli</p>
Gucci Flora Gardenia (W) EDT 100ml
| Brand | Gucci |
| Item Form | Liquid |
| Item Volume | 82 Milliliters |
| Scent | Fruity, Floral |
| Special Features | Multi Smell |
Flora Gorgeous Gardenia Perfume by Gucci, released in May 2012, is part of the Garden Collection of s. This floral, fruity creation is a lovely tribute to the first warm days of spring. Perfect for those occasions when you want to be noticed but don’t want to be the center of attention, this perfume is a unique way to set yourself apart. The top notes feature pear and red berries, while the heart notes transition into gardenia and frangipani. Finally, a base note of patchouli finishes the experience.
- Eau de Toilette
- Size: 100ML
- Top Notes: pear, red berries
- Middle Notes: gardenia, frangipani
- Base Notes: patchouli
Gucci Flora Gardenia EDT 100ml
Flora Gorgeous Gardenia Perfume by Gucci, Bask in the decadence of a summer garden with flora gorgeous gardenia from the design house of gucci. Released in 2012, this fabulously fruity floral scent for women opens with notes of apple and red berries before mellowing to a heady note of gardenia. A closing base combination of brown sugar and patchouli adds sultry sweetness to this olfactory sensation that sticks with you and hugs your skin with verdant deliciousness.
Gucci Flora Gorgeous Gardenia 75 ML – Tester
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Cedar, Patchouli, Musk, Leather |
| Heart/Middle Note | Peony, Osmanthus, Rose |
| Top Note | Mandarin Orange, Pear, Pepper |
| Size | 50 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 730870192207 |
- Top notes are Mandarin Orange, Pear and Pepper
- Middle notes are Peony, Osmanthus and Rose
- Base notes are Cedar, Patchouli, Musk and Leather
About the product:Gucci Flora by Gucci Anniversary Edition by Gucci is a Floral for women. Gucci Flora by Gucci Anniversary Edition was launched in 2016. Sophisticated and modern, the scent's olfactory narrative is exclusively created from the blooms at the heart of the original Gucci Flora .
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Gucci Flora Gorgeous Gardenia Eau de Toilette for Women – 100ml
Flora Perfume by Gucci, Inspired by the iconic gucci scarf , this is a light hearted and young spirted floral for women&. Top notes include citruses and peony, the heart is a gorgeous bouquet of rose and osmanthus. Base notes are patchouli and sandalwood. This frargance is the second under the creative supervision of gucci's creative director frida giannini.
Gucci Flora Gorgeous Gardenia EDP, for women, 50ml
- Elegant floral with a fresh and feminine touch
- Ideal for daily wear and special occasions
- Long-lasting scent with soft and captivating gardenia notes
- Perfect choice for lovers of delicate and floral perfumes
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Gucci |
| Name | Flora Gorgeous Gardenia |
| Type | EDP |
| Volume | 50ml |
| Gender | Women |
| Scent Profile | Floral |
| Longevity | Long Lasting |
| Occasion | Daily Wear, Special Events |
| Weight | 0.30 kg |
Gucci Flora Gorgeous Gardenia EDT 100ml
| Scents/Notes | Floral |
| Base Note | Patchouli |
| Heart/Middle Note | Frangipani, Gardenia |
| Top Note | Pear, Red Berries |
| Size | 100 ml |
| Department | Women |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Name | Perfume |
- Top notes are Pear and Red Berries
- Middle notes are Gardenia and Frangipani
- Base note is Patchouli
About the product:
Flora by Gucci Gorgeous Gardenia by Gucci is a Floral Fruity for women. Flora by Gucci Gorgeous Gardenia was launched in 2012. A sumptuous white floral Gorgeous Gardenia is Gucci’s faithful creation of the perfect gardenia. The Gorgeous Gardenia woman exudes a sultry sensuality that is lushly enticing. Men are drawn to her as bees are to a blossoming flower.
About the brand:
The House of Gucci was founded by Guccio Gucci in 1921. The company's first , Gucci No. 1 for women, was introduced in 1974. A series of s for men and women have since been launched, with many taking legendary status amongst perfume collectors, including Gucci 3 and L'Arte di Gucci.
Ingredients:
Alcohol, , Water, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Caprylic/Capric Triglyceride, Bht, Butylphenyl Methylproprional, Benzyl Salicylate, Hydroxycitronellal, Limonene, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Coumarin, Linalool, Benzyl Benzoate, Farnesol, Citronellol, Benzyl Alcohol, Ci 60725 (Violet 2), Ci 19140 (Yellow 5), Ci 17200 (Red 33), Ci 42090 (Blue 1).
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Gucci Flora Gorgeous Gardenia For Women – Eau De Toilette, 50 ml/Pink
Eau de Toilette. Size : 50ML. Top Notes : pear, red berries. Middle notes: gardenia, frangipani. Base notes : patchouli
Gucci Flora Gorgeous Gardenia For Women – Eau De Toilette, 50 ml/Pink
Eau de Toilette. Size : 50ML. Top Notes : pear, red berries. Middle notes: gardenia, frangipani. Base notes : patchouli
Gucci Flora Gorgeous Gardenia Limited Edition 100ml EDT
Notes: An intensely feminine combining the lightness of the gardenia’s first blossom and the richness of its flower in full bloom, Gucci Flora Gorgeous Gardenia characterizes those who are authentic and curiously compelling. Opening with a sparkling prelude of red berries, it gives way to an opulent heart of white gardenia petals enhanced by creamy frangipani flower and underlaid by delectable patchouli and brown sugar.
Gucci Flora Gorgeous Magnolia EDP for Women, 100ml (Tester)
- Elegant and fresh EDP for women by Gucci
- Features a delicate blend of magnolia, citrus, and floral notes
- Long-lasting ideal for daily wear and special occasions
- Tester version — authentic without retail packaging
- Exudes femininity, grace, and modern elegance
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Gucci |
| Type | EDP |
| Volume | 100ml |
| Gender | Women |
| Notes | Magnolia, Citrus, Floral, Musk |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily, Evening, Special Events |
| Packaging | Tester |
| Weight | 500g |
Gucci Flora Gorgeous Orchid Women EDP 100ml Tester
- 33 Fl Oz / 100ml
- Top notes are Italian Mandarin Bergamot and Black Pepper
- Middle notes are Jasmine Jasmine Sambac Magnolia and Damask Rose
- Base notes are Benzoin Australian Sandalwood and Patchouli





