Filter by price
Filter by brands
Showing 133–144 of 455 results
Chanel Bleu De Chanel EDT 100ML For Men
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Oriental |
| Special features | Travel Size |
| Age range (description) | Adult |
| Model name | 110302802056 |
| Style | Modern |
| Item weight | 0.28 Pounds |
| Number of Items | 1 |
About this item
- Type: Eau De Toilette
- Targeted Group: Men
- Brand: Chanel
- SKU: 5834
- EAN: 3145891074604
Chanel Bleu De Chanel EDT 50ml
| Heart/Middle Note | Ginger, Nutmeg, Jasmine, ISO E Super |
| Size | 50 ml |
| Dispenser Type | Pump |
| Model Number | 3145891074505 |
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Incense, Vetiver, Cedar, Sandalwood, Patchouli, Labdanum, White Musk |
| Top Note | Grapefruit, Lemon, Mint, Pink Pepper |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Name | Bleu De Chanel |
About the product:Bleu de Chanel by Chanel is a Woody Aromatic for men that was launched in 2010. The nose behind this is Jacques Polge. An aromatic-woody in which New Caledonian sandalwood meets the dry whisper of cedar and the vivacity of citrus. Fresh and energetic, it leaves a vibrant and invigorating trail. Bleu De Chanel is the of a man who refuses to be bound by rules. It reveals a character that asserts itself with independence and determination. The spirit of a man who chooses his destiny.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Limonene, Linalool, Citronellol, Citral, Coumarin, Geraniol, Farnesol, Evernia Prunastri (Oak Moss) Extract, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Ci 60730 (Ext. Violet 2), Ci 15985 (Yellow 6), Ci 19140 (Yellow 5), Il28-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Chanel Bleu De Chanel EDT 50ml
Style: Eau de Parfum Scent Wood Brand Chanel Item form Spray Special features Without Smell Item volume 5 Fluid Ounces About this item A citrus woody for men deep, fresh, intense, vibrant, sensual & seductive Top notes of citrus accord, vetiver & pink pepper Heart notes of grapefruit, dry cedar tones & labdanum Brand name : chanel
Chanel Bleu De Chanel for Men – eau de Parfum, 100 ml
PRODUCT Unexpected and undeniably bold. Fresh, clean and profoundly sensual, the woody, aromatic reveals the spirit of a man who chooses his own destiny with independence and determination — a man who defies convention. Composition The men’s features afresh Citrus accord followed by ambery Cedar notes. Woods are amplified by TonkaBean and Vanilla for heightened sensuality. New Caledonian Sandalwood unfolds at the base for greater depth. ART OF PERFUMING The Eau de Parfum comes in a spray for easy application.
Targeted Group: Men, Type: Eau de Parfum, Family: Chanel Bleu De Chanel Men,Perfume Name: Woody & Musky,Size: 100 ml
Chanel Bleu De Chanel For Men -Edt -100ml- Tester
| Scents/Notes | Citrus |
| Colour Name | Clear |
| Base Note | Labdanum, Sandalwod, Patchouli, Vetiver, Incense, Cedar, White Musk |
| Heart/Middle Note | Ginger, Iso E Super, Nutmeg, Jasmine |
| Top Note | Lemon, Mint, Pink Pepper, Grapefruit |
| Size | 100 Ml Tester |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau De Toilette |
Chanel Bleu De Chanel for Men, Parfum EDP, 100ML
• 100ML Parfum EDP for men with a bold, woody, and aromatic
• Long-lasting scent suitable for day or night wear
• Notes of grapefruit, incense, and sandalwood create a sophisticated and masculine aroma
• Luxury designer ideal for daily wear or special occasions
• Comes in a stylish bottle suitable for gifting
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Chanel |
| Model | Bleu De Chanel |
| Type | Parfum EDP |
| Volume | 100ML |
| Gender | Men |
| Type | Woody, Aromatic, Bold |
| Longevity | Long-lasting |
| Occasion | Daily wear, Special occasions |
| EAN | 3145891071801 |
| Weight | Approx 0.35 kg |
CHANEL Bleu De Chanel Paris EDP Pour Homme Vaporisateur Spray For Men 100ml
Specifications:
| Size | 100 – 119 Ml |
| Scents/Notes | Woody |
| Colour Name | Clear |
| Base Note | Incense, Amber, Cedar, Sandalwood, Patchouli, Labdanum, Amber Wood |
| Heart/Middle Note | Ginger, Jasmine, Nutmeg, Melon |
| Top Note | Grapefruit, Lemon, Mint, Pink Pepper, Bergamot, Aldehydes, Coriander |
| Size | 100 Ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Model Number | 3145891073607 |
| Model Name | 3145891073607 |
- Top notes are Grapefruit, Lemon, Mint, Pink Pepper, Bergamot, Aldehydes and Coriander
- Middle notes are Ginger, Jasmine, Nutmeg and Melon
- Base notes are Incense, Amber, Cedar, Sandalwood, Patchouli, Labdanum and Amberwood
- A timeless scent housed in a bottle of deep and mysterious blue
- An ode to masculine freedom expressed in an aromatic-woody with a captivating trail
Chanel Bleu De Chanel Tester 100 Ml
Chanel Bleu De Chanel tester 100 ml/ 3.4 O.Z Classification: Elite Aroma type: woody, aromatic Gender: for men Top note: Vetiver, Jasmine, Pink pepper, Citrus Heart note: Grapefruit, Cedar, Labdanum, Mint Base note: Ginger, Frankincense, Patchouli, Sandalwood Premiere of the : 2010 Country TM: France This eau de toilette is a hymn to male independence, an ode to individuality and strength. After all, one of the highest values of men is independence from rules and dogmas, freedom of action and self-expression.
CHANEL GABRIELLE CHANEL ESSENCE 50ml, Tester
Style: Eau de Parfum Scent Wood Brand Chanel Item form Spray Special features Without Smell Item volume 5 Fluid Ounces About this item A citrus woody for men deep, fresh, intense, vibrant, sensual & seductive Top notes of citrus accord, vetiver & pink pepper Heart notes of grapefruit, dry cedar tones & labdanum Brand name : chanel
Chanel Perfume – Allure Homme Sport by Chanel – perfume for men – Eau de Toilette, 100ml
<p>Allure Cologne by Chanel, Allure is a woody, oriental perfume for men released in 1999. It may be worn during the day as well as for the night out . At the top are notes of bergamot, lavender, mandarin, lemon, ginger and peach. This exciting combination of spiciness, warmth and freshness is sure to appeal to men of every age. The heart notes are well-rounded with patchouli, vetiver, rose, cedar wood, aniseed, freesia, rose wood, gardenia and jasmine. An unusual, delightful surprise here is the presence of Jamaican pepper. At the base are amber, oak moss, musk, sandalwood, vanilla, tonka bean, leather, coconut and labdanum. Allure with its warm, fresh and spicy accords is charming, fascinating, pleasant and enchanting. Eau de Toilette,Size : 100ML,Top Notes : bergamot, lavender, mandarin, lemon, ginger and peach,Middle notes : patchouli, vetiver, rose, cedar wood, aniseed, freesia, rose wood, gardenia and jasmine,Base notes : amber, oak moss, musk, sandalwood, vanilla, tonka bean, leather, coconut and labdanum</p>
Chanel Perfume – Chanel Bleu De Chanel by Chanel – perfume for men – Eau de Parfum, 150ml-Black
Chanel Bleu De Chanel tester 100 ml/ 3.4 O.Z Classification: Elite Aroma type: woody, aromatic Gender: for men Top note: Vetiver, Jasmine, Pink pepper, Citrus Heart note: Grapefruit, Cedar, Labdanum, Mint Base note: Ginger, Frankincense, Patchouli, Sandalwood Premiere of the : 2010 Country TM: France This eau de toilette is a hymn to male independence, an ode to individuality and strength. After all, one of the highest values of men is independence from rules and dogmas, freedom of action and self-expression.
Chanel Perfume – Chanel Bleu De Chanel by Chanel – perfume for men – Eau de Parfum, 150ml-Black
| Heart/Middle Note | Ginger, Nutmeg, Jasmine, ISO E Super |
| Size | 50 ml |
| Dispenser Type | Pump |
| Model Number | 3145891074505 |
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Incense, Vetiver, Cedar, Sandalwood, Patchouli, Labdanum, White Musk |
| Top Note | Grapefruit, Lemon, Mint, Pink Pepper |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Name | Bleu De Chanel |
About the product:Bleu de Chanel by Chanel is a Woody Aromatic for men that was launched in 2010. The nose behind this is Jacques Polge. An aromatic-woody in which New Caledonian sandalwood meets the dry whisper of cedar and the vivacity of citrus. Fresh and energetic, it leaves a vibrant and invigorating trail. Bleu De Chanel is the of a man who refuses to be bound by rules. It reveals a character that asserts itself with independence and determination. The spirit of a man who chooses his destiny.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Limonene, Linalool, Citronellol, Citral, Coumarin, Geraniol, Farnesol, Evernia Prunastri (Oak Moss) Extract, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Ci 60730 (Ext. Violet 2), Ci 15985 (Yellow 6), Ci 19140 (Yellow 5), Il28-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.





