Filter by price
Filter by brands
Showing 121–132 of 455 results
Chanel – Bleu De Chanel Perfume For Men – 100Ml
The most intense of the BLEU DE CHANEL s. Powerful and refined, the Parfum for men reveals the essence of independence and determination. A timeless scent with a strong masculine signature.
composition
An invigorating freshness opens, lingering on the warm fullness of cedar and New Caledonian sandalwood that sweeps throughout the intense, aromatic-woody accord, leaving a captivating trail.
art of perfuming
The Parfum comes in a spray for easy application.
CHANEL Allure EDP 50ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Vanilla, Tonka Bean, Coconut, Sandalwood, Amber, Benzoin, Leather, Musk, Oakmoss |
| Heart/Middle Note | Pepper, Patchouli, Cedar, Vetiver, Rose, Jasmine, Brazilian Rosewood, Gardenia, Freesia, Anise |
| Top Note | Lemon, Peach, Ginger, Mandarin Orange, Lavender, Bergamot |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 2724574090516 |
- Top notes are Lemon, Peach, Ginger, Mandarin Orange, Lavender and Bergamot
- Middle notes are Pepper, Patchouli, Cedar, Vetiver, Rose, Brazilian Rosewood, Jasmine, Gardenia, Freesia and Anise
- Base notes are Vanilla, Tonka Bean, Coconut, Sandalwood, Amber, Benzoin, Leather, Musk and Oakmoss
About the product:Vigorous, fresh top notes of Mandarin and Coriander, subtly spiced, blend into clean, intense notes of Cedar. Venezuelan Tonka Bean and Cistus Labdanum combine for a sensual trail that’s heightened by Black Pepper from Madagascar. Allure Homme is the expression of a man's charisma and inner strength. A fresh, spicy, and woody composition that reveals the presence of the man who wears it.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand-made high-end fashion and ready-to-wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Limonene, Linalool, Citronellol, Coumarin, Citral, Geraniol, Benzyl Benzoate, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Bht, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Ci 14700 (Red 4), Il28-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Chanel Allure EDT 100ML For Women
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Oriental, Coconut, Rose, Wood , Cedar |
| Special features | Travel Size |
- Eau de Toilette
- Size: 100ml
- Top Notes: Bergamot, lavender, mandarin, lemon, ginger and peach
- Middle Notes: Patchouli, vetiver, rose, cedar wood, aniseed, freesia, rose wood, gardenia and jasmine
- Base Notes: Amber, oak moss, musk, sandalwood, vanilla, tonka bean, leather, coconut and labdanum
Chanel Allure Homme Sport Cologne (M) Edt 100 Ml /Silver
Brand Chanel
Item form Spray
Item volume 100 Milliliters
Scent Oriental
Special features Multi Smell
About this item
Fresh and mysterious
Contains a fresh lemon scent
Plays with the contrast of freshness and warmth
Brand name : chanel
This product is made of good quality material. It is recommended for romantic wear. This product is manufactured in france..
Chanel Allure Homme Sport EDT 100ML For Men
Launch year: 2004.
Top notes: Aldehydes, Mandarin, Orange, Aquatic Note. Heart notes: Black Pepper, Neroli, Cedar.
Base notes: Tonka, Vetiver, Amber, White Musk. Design house: Chanel.
Scent name: Allure Homme Sport. Gender: Men's. Category: Perfume. Subtype: EDT.
Barcode: 3145891236309.
Chanel Allure Homme Sport EDT 50ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Tonka Bean, Vanilla, White Musk, Amber, Vetiver, Elemi resin |
| Heart/Middle Note | Pepper, Neroli, Cedar |
| Top Note | Orange, Sea Notes, Aldehydes, Blood Mandarin |
| Size | 50 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
- Top notes are Orange, Sea Notes, Aldehydes and Blood Mandarin
- Middle notes are Pepper, Neroli and Cedar
- Base notes are Tonka Bean, Vanilla, White Musk, Amber, Vetiver and Elemi resin
About the product:Allure Homme Sport by Chanel is a Woody Spicy for men that was launched in 2004. The nose behind this is Jacques Polge. Allure is a reflection of your personality, your way of being in the world. One of a kind, it cannot be defined, only observed. Allure Homme Sport embodies the man who loves a challenge.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Limonene, Linalool, Benzyl Salicylate, Alpha-Isomethyl Ionone, Citronellol, Citral, Coumarin, Geraniol, Il28-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
CHANEL Allure Homme Sport EDT For Men 100ml
Specifications:
| Size | 100 – 119 Ml |
| Scents/Notes | Citrus |
| Colour Name | Clear |
| Base Note | Tonka Bean, Vanilla , Vetiver, White Musk, Amber, Elemi Resin |
| Heart/Middle Note | Cedar, Neroli, Pepper |
| Top Note | Aldehydes, Orange, Mandarin Orange, Grapefruit, Neroli, Bergamot And Lemon |
| Size | 100 Ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau De Toilette |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Model Name | Perfume |
- Top notes are Orange, Sea Notes, Aldehydes and Blood Mandarin
- Middle notes are Pepper, Neroli and Cedar
- Base notes are Tonka Bean, Vanilla, White Musk, Amber, Vetiver and Elemi resin
Chanel Allure Homme Sport, Eau De Toilette Spray -100ml
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Citrus, Musk, Grapefruit, Lemon, Cedar |
| Special features | Multi Smell |
The fresh, sensual for the man who loves life in the great outdoors in a convenient, portable travel spray that’s perfect for on-the-go use.
- The opening notes are really fresh and citrusy thanks to aldehydes, orange, mandarin orange, grapefruit, neroli, bergamot, and lemon.
- The middle notes are made of spices and fir resin, which balance the citrusy nature with some intensity.
- This refreshing elevates a man’s masculinity with base notes of tonka bean, atlas cedar, vetiver, white musk, and pepper.
Chanel Allure Tester With Cap Eau De Parfum 100 ml
Product Features :
- Top Notes are Black Pepper and Pink Pepper
- Middle Notes are Leather, Sicilian Lemon, Calabrian Bergamot and Sandalwood
- Base Notes are Brazilian tonka, white musk and haiti vetiver
- Released Date: 2008
- Eau de Toilette
- Size: 50ml
Chanel Bleu De –
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Citrus, Wood |
| Special features | Long Lasting |
This Chanel comes in a 100 ml liquid form with a refreshing scent combining citrus and wood notes. It is specially formulated to be long-lasting, ensuring you stay fragrant throughout the day.
- Comes in a 100 ml size
- Long-lasting scent
- Carefully formulated by Chanel
Chanel Bleu De Chanel EDT 100ml
| Scents/Notes | Citrus |
| Base Note | Labdanum, Sandalwod, Patchouli, Vetiver, Incense, Cedar, White Musk |
| Heart/Middle Note | Ginger, Iso E Super, Nutmeg, Jasmine |
| Top Note | Lemon, Mint, Pink Pepper, Grapefruit |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Name | Perfume |
- Top notes are Grapefruit, Lemon, Mint and Pink Pepper
- Middle notes are Ginger, Nutmeg, Jasmine and Iso E Super
- Base notes are Incense, Vetiver, Cedar, Sandalwood, Patchouli, Labdanum and White Musk
About the product:Bleu de Chanel by Chanel is a Woody Aromatic for men that was launched in 2010. The nose behind this is Jacques Polge. An aromatic-woody in which New Caledonian sandalwood meets the dry whisper of cedar and the vivacity of citrus. Fresh and energetic, it leaves a vibrant and invigorating trail. Bleu De Chanel is the of a man who refuses to be bound by rules. It reveals a character that asserts itself with independence and determination. The spirit of a man who chooses his destiny.
About the brand:
Founded in 1910 by Gabrielle Chanel also known as Coco Chanel. The House of Chanel focused on hand made high-end fashion and ready to wear clothes, luxury goods, accessories and introduced perfumes and cosmetics in 1924.
Ingredients:
Alcohol, Parfum (), Aqua (Water), Limonene, Linalool, Citronellol, Citral, Coumarin, Geraniol, Farnesol, Evernia Prunastri (Oak Moss) Extract, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Ci 60730 (Ext. Violet 2), Ci 15985 (Yellow 6), Ci 19140 (Yellow 5), Il28-1.
How to use:
Spray on pulse points: behind the ears and on your wrists.
Chanel Bleu De Chanel EDT 100ML For Men
| Brand | Chanel |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Oriental |
| Special features | Travel Size |
| Age range (description) | Adult |
| Model name | 110302802056 |
| Style | Modern |
| Item weight | 0.28 Pounds |
| Number of Items | 1 |
Chanel Eau De Toilette is a modern designed for men. With an oriental scent, this travel-size liquid perfume comes in a 100-milliliter bottle, weighing 0.28 pounds. The is suitable for adults and has a model name of 110302802056.
- Type: Eau De Toilette
- Targeted Group: Men
- SKU: 5834
- EAN: 3145891074604





