Filter by price
Filter by brands
Showing 97–108 of 455 results
BVLGARI Man Wood Essence Eau de Parfum For Men, 100 ml multicolor
| Scent | Wood |
| Brand | Bvlgari |
| Special features | Multi Smell |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Item weight | 1 Pounds |
About this item
- Man Wood Essence Eau De Parfum, 100 ml
- Gender: For Men
- Brand: Bvlgari
Bvlgari Man Wood Neroli EDP, for Men 100 ml
• Fresh woody aromatic with neroli and citrus notes
• EDP concentration, long-lasting and refined scent
• Designed for modern and confident men
• Crafted by Bvlgari with premium quality ingredients
• Perfect for daily wear, office, casual outings, and special occasions
| Attribute | Details |
|---|---|
| Brand | Bvlgari |
| Name | Man Wood Neroli |
| Type | EDP |
| Volume | 100 ml |
| Gender | Men |
| Family | Woody, Aromatic, Citrus |
| Key Notes | Neroli, Cardamom, Vetiver, Benzoin, Cedarwood |
| Longevity | Long Lasting |
| EAN | 783320403897 |
| Weight | 0.45 kg |
Bvlgari Perfume – Bvlgari Omnia Paraiba – perfumes for women, 2.2 oz EDT Spray
| Brand Name | Bvlgari |
| Item Form | Liquid |
| Item Volume | 100 Milliliters |
| Scent | Spicy, Wood |
| Special Features | Natural Ingredients |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Man In Black |
| Style | Modern |
| Item Weight | 0.27 Grams |
| Number of Items | 1 |
About this item
- Launched by the design house of BVLGARI in the year 2010
- This leather has a blend of amber, spices, woods, natural rum. The top notes are vibrant spicy tobacco and the base notes are benzoin,tonka bean and Guaiac wood
- This leather has a blend of amber, spices, woods, natural rum. The top notes are vibrant spicy tobacco and the base notes are benzoin,tonka bean and Guaiac wood
Bvlgari Perfume – Man in Black by Bvlgari – perfume for men – Tester, 100 ml
Tygar by Bvlgari is a Citrus Aromatic for men. Tygar was launched in 2016. The nose behind this is Jacques Cavallier Belletrud. Top note is Grapefruit; middle notes are Ginger and Ambrette; base notes are Ambroxan, Musk, Vetiver and Patchouli.
Read about this perfume in other languages: Deutsch, Español, Français, Čeština, Italiano, Русский, Polski, Português, Ελληνικά, 汉语, Nederlands, Srpski, Română, العربية, Українська, Монгол, עברית.
Perfumer
BVLGARI Wood Essence EDP 100ml
Specifications
| Size | 100 – 119 Ml – TESTER |
| Scents/Notes | Woody |
| Colour Name | Green |
| Base Note | Benzoin |
| Heart/Middle Note | Cypress, Cedar, Vetiver |
| Top Note | Citruses With Sugar, Lemon Zest, Coriander Leaf |
| Size | 100 Ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
| Dispenser Type | Pump |
BVLGARI WOOD ESSENCE EDP 100ML TESTER
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Benzoin, Guaiac Wood, Tonka Beans |
| Heart/Middle Note | Iris, Leather, Tuberose |
| Top Note | Spices, R*m, T*bacco |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | 783320413858 |
| Model Name | Perfume |
BVLGARI Wood Neroli Men’s Eau de Perfume, 100 ml
Bvlgari Man Wood Neroli.by.Bvlgari.is a Woody Floral Musk fragrance for men. This is a new fragrance..Bvlgari Man Wood Neroli.was launched in 2019. The nose behind this fragrance is Alberto Morillas. Top notes are Neroli and Bergamot; middle notes are Orange Blossom, Virginia Cedar and Cypriol Oil or Nagarmotha; base notes are Woody Notes, White Musk, Ambergris, Amber and Leather.
| Brand | Bvlgari |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Wood |
| Special features | Original |
About this item
- Top notes: Salt, Bergamot, Neroli
- Middle notes: Woody Notes, Orange Blossom
- Base note: Mineral Musk
Bvlgari-Pour Homme Extreme EDT 100ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Musk, Cedar, Oakmoss, Sandalwood, Iris |
| Heart/Middle Note | Balsam Fir, Pepper, Guaiac Wood, Nutmeg, Brazilian Rosewood, Cardamom |
| Top Note | Tea, Grapefruit, Bergamot, Neroli, Petitgrain, Coriander, Lavender, Galbanum |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Toilette |
| Model Number | 783320833700 |
- Bvlgari is a amber woody for men, bvlgari man was launched in 2010 Unique signature of ultimate modernity
- Elegant and sophisticated expression of masculinity envisioned for an utterly authentic, profoundly charismatic and radiant man
The Bvlgari logo was used for the first time in 1934 when its gilded brass letters graced the central doorway of the Condotti flagship store. In reference to ancient Rome, the "u" was replaced with the letter v, and a logo was born. Since then, the trademark is written Bvlgari in the classical Latin alphabet. The Vulgaris were a silversmithing family from the Epirus region of Greece. Whether or not the Vulgaris family of Corfu and the Vulgaris family of the Italian jewellers Bulgari from Epirus share the same paternal line is unclear, but the count Stefanos Vulgaris denied that the Bulgari family of the Italian jewellers family is genealogically related to the Vulgaris family of Corfu. Ingredients – Alcohol Denat. (Sd Alcohol 39-C); Parfum (); Aqua (Water); Linalool; Limonene; Hydroxycitronellal; Ethylhexyl Methoxycinnamate; Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate; Citral; Geraniol; Citronellol; Isoeugenol; Bht
BYREDO Rose of No Man’s Land EDP 50ml
| Scents/Notes | Fruity |
| Base Note | Papyrus And Amber |
| Heart/Middle Note | Papyrus And Amber |
| Top Note | Pink Pepper And Turkey Red Rose |
| Size | 50 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Splash |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
Cafe Rose by Tom Ford for Unisex – Eau de Parfum, 50 ml /Black
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
CAROLINA HERRERA 212 Men EDT 100ML
| Brand | CAROLINA HERRERA |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Fresh |
| Special features | Multi Smell |
- Eau de Toilette
- Size : 100ML
- Top Notes : Lemon leaf and grass
- Middle notes : spicy notes of pepper, gardenia and ginger
- Base notes : sandalwood, white musk, guaiac wood and frankincense
Carolina Herrera 212 NYC Men EDT 100ml Tester
| Brand | CAROLINA HERRERA |
| Item form | Spray |
| Item volume | 200 Milliliters |
| Scent | Fresh, Mint |
| Special features | Multi Smell |
About this item
- A heady combination of vodka with frozen mint, lime caviar and vibrant spices
- Freshness with hot ginger and apples
- Sensuality with salty amber, tonka beans and king wood
- Top notes with frozen mint, caviar lime and black pepper
- 200 ml bottle





