Filter by price
Filter by brands
Showing 85–96 of 455 results
Bvlgari BLV Pour Homme EDT, for Men 100 ml
• Fresh woody spicy with unique aromatic notes
• EDT concentration, light and refreshing long lasting scent
• Designed for modern and confident men
• Crafted by Bvlgari with premium quality ingredients
• Perfect for daily wear, office, casual outings, and special occasions
| Attribute | Details |
|---|---|
| Brand | Bvlgari |
| Name | BLV Pour Homme |
| Type | EDT |
| Volume | 100 ml |
| Gender | Men |
| Family | Woody, Spicy, Aromatic |
| Key Notes | Ginger, Cardamom, Juniper, Tobacco Flower, Teak Wood |
| Longevity | Long Lasting |
| EAN | 783320427145 |
| Weight | 0.45 kg |
Bvlgari EDT 100ml
| Brand | Bvlgari |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Woody Spicy |
| Special features | Travel Size |
This Bvlgari is a woody spicy scent in liquid form with a volume of 100 milliliters. It is designed as a travel-size product.
- Gender: Men
- Type: Eau de Parfum
- Family: Woody Spicy
- Size: 100 ml
- Year Introduced: 2015
- Top Notes: Bergamot, Pink Grapefruit, Cactus Juice
- Middle Notes: Cardamom, Freesia, Amber
- Base Notes: Woodsy Notes, Haitian Vetiver, Benzoin
- Perfect for men
- Features a woody spicy type
- Introduced in 2015 with a unique blend of top, middle, and base notes
- Comes in a 100 ml size ideal for travel
BVLGARI Le Gemme Ambero EDP 100ml
- New Scents
- Long Lastin Scents
Specifications
| Colour Name | Multicolour |
| Country Of Origin | Italy |
| Department | Men |
| Model Name | Eau De Parfum-412 |
| Model Number | 783320521041 |
| Scents/Notes | Spicy |
| Size | 100 Ml |
| Product Subtype | Eau De Parfum |
Bvlgari Le Gemme Desiria 100ml
| Scents/Notes | Woody |
| Base Note | Benzoin |
| Heart/Middle Note | Cypress, Cedar, Vetiver |
| Top Note | Citruses With Sugar, Lemon Zest, Coriander Leaf |
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Pump |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Number | O-AA-303-B1 |
| Model Name | Wood Essence |
- Bvlgari Man Wood Essence was launched in 2018
- Nose behind this is Alberto Morillas
The Bvlgari logo was used for the first time in 1934 when its gilded brass letters graced the central doorway of the Condotti flagship store. In reference to ancient Rome, the "u" was replaced with the letter v, and a logo was born. Since then, the trademark is written Bvlgari in the classical Latin alphabet. The Vulgaris were a silversmithing family from the Epirus region of Greece. Whether or not the Vulgaris family of Corfu and the Vulgaris family of the Italian jewellers Bulgari from Epirus share the same paternal line is unclear, but the count Stefanos Vulgaris denied that the Bulgari family of the Italian jewellers family is genealogically related to the Vulgaris family of Corfu. How to use suggest hold 15cm away from your underarm and spray. Spray on pulse points around the body, neck, torso, biceps to increase the intensity of the .
Bvlgari Le Gemme Garanat EU De Parfum 100 Ml
| Brand | Bvlgari |
| Item form | Liquid |
| Item volume | 100 Milliliters |
| Scent | Floral |
| Special features | Rose |
- Top notes: damask rose
- Middle note: incense
- Base note: rose
Bvlgari Le Gemme Onekh Eau de Parfum for Men, 100ml
-
Luxurious oriental with deep, smoky notes
-
Inspired by black onyx, symbolizing strength and mystery
-
Blends oud, labdanum, and leather for an intense aroma
-
Long-lasting scent perfect for evening wear
-
A refined addition to the Bvlgari Le Gemme collection
Technical Details Table:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Bvlgari |
| Model | Le Gemme Onekh |
| Type | Eau de Parfum |
| Gender | Men |
| Volume | 100ml |
| Family | Oriental, Woody |
| Notes | Oud, Labdanum, Leather |
| Longevity | Long-lasting |
| Ideal Use | Evening, Formal Occasions |
BVLGARI Le Gemme Tygar EDP 125ml
Targeted Group : MenPerfume Name : Bvlgari Man Family : WoodyBrand : Bvlgari : No Targeted Group : Men,Perfume Name : Bvlgari Man, Family : Woody,Brand : Bvlgari
BVLGARI Man in Black EDP 100ml
| Size | 100 ml |
| Department | Men |
| Dispenser Type | Atomizer |
| Product Subtype | Eau de Parfum |
| Model Name | Tygar |
Bvlgari Man In Black Parfum Bvlgari for Men 100 ml
| Top Notes | Spices, Elemi |
| Middle Notes | Tuberose, Iris |
| Base Notes | Siam Benzoin, Dark Woodsy Notes |
- The difference between this Edition and the previous ones is explained by the way of replacing rum and tobacco with elemi, which enhances the pronounced spicy aroma with a balsamic aftertaste. As well as B stripping the skin from the heart, which allows tuberose and Iris to give a luxurious floral touch to the . Finally, Tonka wood and guaiac wood open the way for an overall harmony of dark wood, allowing the aromas of spices and flowers to contrast and be pronounced.
Bvlgari Man Terrae Essence Bvlgari for men 100ml
Bvlgari Man Terrae Essence by Bvlgari is a Woody for men. Bvlgari Man Terrae Essence was launched in 2021. The nose behind this is Alberto Morillas. Top notes are Citron and Calamansi; middle notes are Vetiver and Orris; base notes are Earthy Notes and Styrax.
Bvlgari Man Wood Essence Bvlgari for men 100ml
Bvlgari Man Wood Essence by Bvlgari is a Woody for men. Bvlgari Man Wood Essence was launched in 2018. The nose behind this is Alberto Morillas. Top notes are citruses with sugar, Lemon Zest and Coriander Leaf; middle notes are Cypress, Cedar and Vetiver; base note is Benzoin.
The house of Bvlgari launches their new Bvlgari Man Wood Essence in July 2018, as a part of the Bvlgari Man collection. The philosophy of the new is based on the balance between the urban life of a modern man and the call of nature.
Bvlgari Man Wood Essence combines an accord of woods – wood barks, resins and essences – mixed with spicy notes. Italian citrus zest along with coriander leaf gives a fresh, green character in the opening, leading to an intense woody cypress, vetiver and cedar accord based on benzoin resins.
The face of the advertising campaign is Canadian model and actor Nick Bateman. The is available as a 60 and 100 ml Eau de Parfum.
BVLGARI Man Wood Essence Eau de Parfum For Men, 100 ml multicolor
| Scent | Wood |
| Brand | Bvlgari |
| Special features | Multi Smell |
| Item volume | 3.4 Fluid Ounces |
| Item weight | 1 Pounds |
About this item
- Man Wood Essence Eau De Parfum, 100 ml
- Gender: For Men
- Brand: Bvlgari





